Sėkmingai įgyvendinamas Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų fondo projektas „Istorijos keliais“
2015 m. spalio mėn. vyko Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų fondo projekto „Istorijos keliais“ pagrindinės veiklos, kuriose dalyvavo Viešosios įstaigos Daugų technologijos ir verslo mokyklos bei Pišo mokyklų komplekso Nr.1 mokiniai. Projekto „Istorijos keliais“ tikslas – skatinti Lietuvos ir Lenkijos jaunimo pilietiškumą, tarpusavio kultūrinį dialogą, pažinimą ir toleranciją.
Lenkijos mokiniai, 2015 m. spalio 5 d. atvykę į Daugus ir pailsėję po kelionės, apžiūrėjo Daugų miestą, dalyvavo vakaronėje, skirtoje projekto dalyvių susipažinimui, bendravimui, veiklų aptarimui. Mokiniai vieni kitiems prisistatė, pristatė savo mokyklas, kartu su Alytaus rajono Daugų kultūros centro Butrimonių filialo šokių kolektyvo „Gojelis“ (vad. Ž. Patinskaitė) nariais mokėsi ir kartu šoko lietuvių liaudies šokius, aktyviai dalyvavo žaidimuose, dovanojo vieni kitiems paslaptingąsias dovanėles, piešė plakatus apie tai, kaip įsivaizduoja kaimyninę šalį… Liaudiškų šokių buvo per maža, tad buvo surengta šiuolaikinės muzikos diskoteka…
Spalio 6-7 dienomis projekto dalyviai iš abiejų šalių dalyvavo internetinio puslapio kūrimo mokymuose – parinko programas, reikalingas tinklapiui kurti, mokėsi diegti turinio valdymo sistemą ir ją konfigūruoti serveryje, teksto ir vaizdo medžiagą pritaikyti tinklapiui. Spalio 8 d. surinktą informaciją apie savo šalies regionų lankytinas vietas patalpino sukurtose interneto svetainėse, atliko tinklapių testavimą.
Lietuvių mokinių kurtą svetainę galima aplankyti adresu www.historyroads.esy.es/
Lenkijos mokinių kurtą svetainę – adresu www.masurianhistoryroads.esy.es/.
Spalio 9 d. Lietuvos jaunimo grupė organizavo Lenkijos jaunimui ekskursiją po Alytaus rajono lankytinas vietoves pagal sudarytą žemėlapį. Pirmasis objektas – Žvirgždėnų pušis, kuri yra išskirtinė savo forma ir 1960 m. paskelbta gamtos paveldo objektu. Toliau maršrutas driekėsi link Pivašiūnų, kur Klebonas monsinjoras Vincas Baublys aprodė ant aukštos kalvos stovinčią Pivašiūnų Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų parapijos bažnyčią, kuri yra Lietuvos medinės sakralinės architektūros paminklas. Kitas lankytas objektas – Butrimonių Išganytojo bažnyčia. Šie maldos namai turi romaninio stiliaus elementų. Joje yra vertingų XIX a. I pusės tapybos ir liaudies dailės darbų. Bažnyčią, kuri įtraukta į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą, kaip miestelio istorinio centro dalis, aprodė kunigas Juozas Bakšys. Apžiūrėjus krikščioniškuosius maldos namus buvo patraukta Raižių link, kuriuose projekto dalyvius pasitiko Alytaus totorių bendruomenės pirmininkas Ipolitas Makulavičius. Jis aprodė Raižių, dažnai vadinamų Lietuvos totorių sostine, mečetę, paminklą, skirtą Vytautui Didžiajam ir saulės laikrodį.
Nuvykus į Punią – miestelį ant Nemuno kranto, lenkų ir lietuvių jaunimą sutiko Onutė Kizelienė – dzūkų etninės kultūros puoselėtoja, kuri palydėjo į „Punios ainiai“ dzūko pirkią, kurioje atkuriama XIX a. pab. – XX a. pr. dzūkų aplinka. Šioje pirkioje Onutė Kizelienė projekto dalyvius mokė kepti dzūkiškas bandas, o iškepus visi kartu jas gardžiai suvalgė…
Rumbonyse aplankyta Švč. Trejybės bažnyčia, kurioje yra vertingų XVIII a. paveikslų, 7 dailės paminklai (bažnyčioje, šventoriuje ir koplyčioje), Jadvygos Koriavaitės kapo antkapis – respublikinės reikšmės dailės paminklas. Aplankyta Simno Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia, Nemunaičio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčia, didysis Dzūkijos akmuo (Vangelonių k.), Poteronių piliakalnis ir Bukaučiškių koplyčia.
Greitai prabėgo visas projektui numatytas laikas… Atsisveikinimo vakaronėje kalbėjo VšĮ Daugų technologijos ir verslo mokyklos direktorius, kuris išreiškė tikėjimą projekto tęstinumu, o visiems projekto dalyviams įteikė sertifikatus. Lenkų mokinius lydėjusi mokytoja Alicja Branicka dėkojo už šiltą bendravimą ir bendradarbiavimą, priėmimą, pristatė ir padovanojo Lenkijos grupės mokinių sudarytą Varmijos Mozūrų vaivadijos lankytinų vietovių žemėlapį. Skambėjo tiek lietuviškos, tiek lenkiškos dainos (o Lenkijos jaunimas labai balsingas), užburianti saksofono muzika. Projekto dalyviai apsikeitė padėkos ir prisiminimo dovanėlėmis, paskutinį kartą išgėrė po puodelį šiltos arbatos, apsikabino ir atsisveikino. Džiugu, kad savaitę pabendravę mokiniai atsisveikinimo vakarą vieni kitiems tarė „Mes Jūsų pasiilgsime!”…
Laisvalaikiu aplankyta Daugų Dievo Apvaizdos parapijos bažnyčia, kurią pristatė klebonas Vidas Jelinskas, dalyvauta VšĮ Daugų technologijos ir verslo mokyklos kūno kultūros mokytojo metodininko Sigito Junevičiaus surengtose sportinėse varžybose, lankytasi Vilniuje, Druskininkuose.
Neringa Bindokaitė,
Vytas Zubrickas