Senųjų fotografijų paroda „Senajai Varėnai – 600“

 Senųjų fotografijų paroda „Senajai Varėnai – 600“

Daiva Armonienė

Birželio 7 dieną Varėnoje atidaryta senųjų fotografijų paroda „Senajai Varėnai – 600“. „Istorikai jau neabejoja, kad Varėnos žemėje XV a. buvo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto dvaras ir pilis, kurioje jis su savo dvariškiais praleisdavo daug laiko ne tik medžiodamas savo malonumui, bet ir kariuomenės aprovizitacijos tikslais. Varėnos dvare Vytautas parašė nemažai laiškų įvairių valstybių vadovams. Pirmasis jų rašytas 1413 m. sausio 13 d. Laiške Ordino magistrui pažymima, kad jis rašytas „naujajame medžioklės dvare, vadinamame Varėna, greta Merkio upės“ („Varėna istorijos kelyje“, Vilnius, 2002, p. 9).

Varėnos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojai kreipėsi į gyventojus, prašydami paskolinti senųjų miestelio nuotraukų. Surinko 370 fotografijų, jas nuskenavo, aprašė, o pačias įdomiausias, kokybiškiausias ir informatyviausias atrinkto šiai parodai. Seniausioji nuotrauka siekia 1911 metus.

Habil. dr., profesorius, M. Romerio universiteto Teisės fakulteto Civilinio proceso katedros vedėjas, Senosios Varėnos 600 metų jubiliejinių renginių organizacinio komiteto narys Stasys Vėlyvis sakė, kad paroda, jam, kilusiam iš Senosios Varėnos, yra labai brangi. Iš nuotraukų galima nuspėti miestelio istorijos paskutinįjį šimtmetį, o visai 600 metų istorijai atskleisti reikalingi ir kiti dokumentai. Jam patys brangiausi vaizdai: neišlikę Šaulių namai, tiltai per Merkį, Varėnę, „Dainavos“ sanatorija, bažnyčios, kapų žuvusiems už Lietuvą tvarkymas, paminklai „Žuvusiems dėl tėvynės 1919-1920 m.“ ir „Lietuvos nepriklausomybės paminėjimas 1918-1928“, mokykla, mokytojai, mokiniai, jų apranga, ori laikysena, žvilgsniai. Prisiminė senuosius varėnius buvus aukštos moralės, gerbusius už savo įsitikinimus žuvusiuosius, juk šalia karių, paguldžiusių galvas už Lietuvą, ilsisi ir lenkų, ir rusų kariai.  Nuoširdžiai dėkojo Varėnos viešosios bibliotekos darbuotojams už idėją, darbą ir, svarbiausia, už didelį norą parengti ekspoziciją. Laimai Vilbikienei, Senosios Varėnos 600 metų jubiliejinių renginių organizacinio komiteto pirmininkei,  mieliausios dabartinės Andriaus Ryliškio gatvės, joje vykstančių darbų nuotraukos, nes nuo vaikystės kasdien ja vaikščiojo, taip pat mokyklos gyvenimo akimirkos. Vaidas Čenys, 25 metus dėstantis istoriją A. Ryliškio vidurinėje mokykloje, trumpai apžvelgė Senosios Varėnos istoriją, minėjo primirštus žmones, garsinusius šį kraštą. Miestelio istorija labai turtinga, išlikę daug senų istorinių pastatų, unikalaus parko Glūke detalių, todėl, jo manymu, viską sutvarkius, vietovė taptų itin patraukli turistams. Juk tokioje mažoje teritorijoje yra net ketverios kapinės: lietuvių, rusų, žydų ir vokiečių. Varėnos savivaldybės mero pavaduotojas Alvydas Valeiša atkreipė lankytojų dėmesį į žmonių, užfiksuotų nuotraukose, veidus, kaip jie susikaupę, sukoncentavę žvilgsnį į objektyvą, aiškiai matyti, kad pozuoja. Gal tai ir sukelia juoką, bet tik taip nuotraukų herojai išliko atpažįstami iš veidų, o ne iš aprangos ar kitokių detalių. Apgailestavo, kad pasibaigus jubiliejiniams renginiams, nuotraukos suguls į archyvą, todėl siūlė pagalvoti apie albumo leidimą. Gražina Jaronienė, Senosios Varėnos gyventoja, sakė, negalvojusi, kad kada nors susidomės miestelio istorija. Jai teko slaugyti moterį, dirbusią virėja sanatorijoje, tada ir susidomėjo gydytoju Albinu Grigaičiu (iki šiol bendrauja su jo šeimos nariais), vėliau „atrado“ Balį Gražulį, po truputį sukaupė nemažą vertingų nuotraukų albumą, kurį paskolino parodos organizatoriams. Viešosios bibliotekos direktorius Eitaras Kazimieras Krupovičius, kvietė ir toliau rinkti nuotraukas, skolinti bibliotekai, nes ateity jos visos bus patalpintos bibliotekos interneto svetainėje, o miestelio 1000-mečiui bus sukauptas tūkstančio nuotraukų archyvas, įteikė padėkas gyventojams, padėjusiems organizuoti jubiliejinę parodą.

Muzikinius kūrinius atliko šeimos duetas Elvyra Sinkevičienė ir Vita Sinkevičiūtė. Visi dainavo Vytauto Kernagio dainą „Mūsų dienos kaip šventė“ (žodžiai Salomėjos Nėries). Renginį vedė Varėnos kultūros centro darbuotoja Vaida Naruševičiūtė.

Bibliotekos darbuotojai už paskolintas nuotraukas dėkoja: Gražinai Jaronienei, Gintarui Jaroniui, Genei Akstinienei, Daivai Armonienei, Marytei Česokienei, Pranciškui Čiviliui, Irenai Gabriūnienei, Rūtai Gražulytei, Magdalenai Jonavičienei, Juozui Kamarauskui, Mindaugui Kazilioniui,  Anelei Kneziauskienei, Algimantui ir Apolonijai Kumpoms, Eugenijui Peikšteniui, Onai Miškinienei, Onai Mockevičienei, Giedriui Navioniui, Palevičių šeimai, Danutei Petrauskienei, Petrui Pekarskui, Stasei Pigagienei, Onai Skamarakienei, Irenai Valickienei, Violetai Valūnienei, Elvyrai Veličkienei, Stasiui Vėlyviui, Laimai Vilbikienei.

Paroda veiks Varėnos kultūros centro parodų salėje (J. Basanavičiaus g. 17) iki birželio 20 d. Birželio 23 d. – Senosios Varėnos bažnyčios kieme.

Daiva Armonienė, varėnos viešosios bibliotekos metodininkė


Naujienos iš interneto

Rašyti komentarą

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daugiau straipsnių