Šluotų sezonas baigėsi, o prekeiviai miško gėrybėmis pranašauja derlingą vasarą ir rudenį

 Šluotų sezonas baigėsi, o prekeiviai miško gėrybėmis pranašauja derlingą vasarą ir rudenį

Laima Stankevičiūtė “ŪP”

Birželis – vasaros pradžia, o vis labiau atšylant orams, dar ir skanavimo miško gėrybėmis pradžia. Visi kam tenka važiuoti keliu iš Druskininkų ar Alytaus per Valkininkus, žino, kad lauktuvių galima nusipirkti ir pakelėse.

                 Jau tik pusamžiai lietuviai prisimena senelių pasakojimus, kad šviežias bulves galima kasti tik po Šv. Onos vardinių bei atlaidų. Dabar per Onines jau skanaujama šviežios duonelės, o šiųmečių bulvių galima nusipirkti ir birželio pradžioje.

Turguose vis daugėja ne tik atvežtinių, o ir lietuviškų braškių bei žemuogių. Nors jų kainos dar – pasakiškos.

Dzūkijoje, viena populiariausių vietų prekiauti uogomis ir grybais yra pakelė  prie Naujųjų Valkininkų. Jau daug metų poilsiautojai iš Druskininkų ar kaimo turizmo sodybų, veikiančių Alytaus apskrityje, žino, kad sustoję galės nusipirkti šluotų, vantų, uogų ir grybų.

Prieš porą metų policija pradėjo drausminti pakelės prekeivius, liepdami eiti prekiauti į pamiškes, grasino baudomis.

Varėnos r. savivaldybės administracija ties Naujaisiais Valkininkais (buvusi Valkininkų geležinkelio stotis) paskyrė žemės plotelį, pakabino iškabą ,,Miško gėrybių turgelis“ ir pradėjo kviesti gyventojus jame prekiauti.

Prekyba čia vyksta per visus metus, nes valkininkiečiai ir aplinkinių kaimų gyventojai jau nuo seniai tradiciškai prekiauja šluotomis. Patys net juokauja, kad šiomis aprūpina apie pusę Lietuvos. Žiemą prekyba vyko ir per šalčius, šluotų rišėjai pakeleivių laukė besišildydami prie laužo.

Birželio mėnesį šluotų sezonas – jau pasibaigęs, nes medžiai jau seniai išskleidę lapus, bet vantų kiekvienas gali pasirinkti pagal skonį: ąžuolo, beržo, kadugio, liepos. Tereikia sumokėti 5 litus.

Birželiui įpusėjus miško gėrybių turgelyje prasidėjo pagyvėjimas, nes moterys pradėjo prekiauti žemuogėmis ir voveraitėmis.

Aldona Mašidlauskaitė iš Vergakiemio k. (Varėnos r.)  nuo birželio 5 d. beveik kasdien, vos prašvitus,  skuba į mišką, o vėliau – į turgelį. Pirmąsias stiklines žemuogių pardavinėjo po 8 Lt, dabar  kaina jau beveik perpus sumažėjo.  Tiems pirkėjams, kurie perka daugiau arba pravažiuodami sustoja jau ne pirmą kartą, dar galima ir sėkmingai pasiderėti. Alytaus, Varėnos turguose šią savaitę už 8  ar 10 Lt taip pat galima nusipirkti pusę litro žemuogių. Braškių litras kainuoja 6 Lt, bet jos greitai turėtų pigti, nes vis daugiau atvežama iš Lenkijos.

Uogautoja sakė, kad naudingiau prekiauti ne turgelyje, o  pakelėje, ten pirkėjai mažiau derėdavosi. Jeigu jau pro šalį lekiantis automobilis mažina greitį ir sustoja, vadinasi, jo savininkas uogų ar grybų – nupirks. A. Mašidlauskaitė atsidususi teigė, jog turgus yra turgus. Čia gėrybes siūlo ne vienas pardavėjas, čia pirkėjai gali labiau rinktis arba derėtis.

Valė Latvienė iš Bėkšio k. (Varėnos r.)  žemuogėmis pradėjo prekiauti nuo birželio 10 d., ir į mišką bei turgelį skuba kasdien. Ji pusės litro stiklainį parduoda už 10 litų.

Abi moterys sakė, kad miškuose metai bus derlingi, jeigu neužklups sausra. Žemuogių ir mėlynių primegzta labai daug, bruknės taip pat vešliai žydėjo ir mezgė uogas.  Grybų irgi bus, jeigu Dzūkijos pušynams pakaks lietaus. Prekiautojos dar nežino, ar įsibėgėjus sezonui ateis į miško gėrybių turgelį. Pernai čia prekiavo tik birželio mėnesį, o vėliau uogas ir grybus nešė į supirktuves. Naujuosiuose Valkininkuose prekiavo tie, kurių šeimos gausios, kai vienas iš jos narių gali pakelėje laukti pirkėjų. Kiti tuo metu – uogauja ar grybauja miškuose.

V. Latvienė aiškino, kad viskas priklausys nuo supirkėjų, kiek jie mokės už miško gėrybes. Pernai jie už žemuogių kg mokėjo 5 Lt, už mėlynių kg – 9 Lt, o už voveraičių kg 8 – 10 litų. Tokios kainos moterį tenkino, ji viską nešdavo į supirktuves, nes kaime yra ir kitų darbų, ne tik į mišką vaikščioti.

Voveraičių grybautojai į turgelį atneša nuo birželio 8 d., gurmanai jų galėjo pirkti už pusės l stiklainį mokėdami 10 litų. Dabar už tokią kainą galima gauti litro stiklainį. Šiemet pirmosios voveraitės pradėjo dygti 7 – 10 – čia dienų anksčiau nė pernai.

Dar moterys susirūpinusios guodėsi, jog vis kalbama, kad iš turgelio prekeivių bus reikalaujama mokesčio. Tik neaišku už ką, nes jokių prekystalių – nėra, kiekvienas savo prekes dėlioja kaip išmano.

Kai pradėjo veikti miško gėrybių turgelis, jame galima nusipirkti elnio ir briedžio ragų, medžio skulptūrų.

Medžio drožėjas Mindaugas Kuklys iš Kareivonių k. (Varėnos r.) siūlo įvairių skulptūrų, kurios gali papuošti sodybas, sodų bendrijų sklypus. Liaudies menininkas yra  sukūręs ir daug kryžių, monumentalių skulptūrų, pirkėjams jis duoda pavartyti nuotraukų albumėlį su savo darbais.

Rūpintojėliai, angelai, undinėlės, apuokai, baravykai, ežiai, lydekos ir dar daug  medinukų, ypač gamtos tematika, galima pamatyti turgelyje ir rinktis. Už 50 Lt  ar 100 Lt pirkėjas gali papuošti savo sodybos kiemą arba įsigyti dovaną. Gali tartis su meistru ir užsisakyti, kad šis išpildys jo pageidavimą.

M. Kuklys prekiauja turėdamas verslo liudijimą.

Ponas Artūras iš Kuklių k. taip pat prekiauja turėdamas verslo liudijimą, nors teigia, kad tokios veiklos teks atsisakyti. Jis nesutiko pasakyti savo pavardės bei fotografuotis, bet pasiguodė labai nukentėjęs nuo aplinkosaugininkų ir teisėsaugininkų. Prekiautojas patyrė tūkstantinius nuostolius, nors turėjo dokumentą, iš kur pirko briedžio ragus. Pono Artūro naudai liudijo ir jam ragus pardavęs žmogus, bet pareigūnų tai neįtikino.

Prekiautojas sakė, jog Lietuvoje taikomi dvigubi standartai, nes niekas nekontroliuoja asmenų, kurie medžioklės trofėjais prekiauja internetu. Šio Varėnos gyventojo nuomone, Lietuvoje yra vykdoma tokia politika, kuri neskatina, ką nors veikti ar dirbti, skatinama eiti į darbo biržą ir gauti pašalpą.

Birželio mėnesį briedžio ir elnio ragų dar galima nusipirkti, ir pasiūla jų – tikrai nemaža. Tereikia sustoti Naujuosiuose Valkininkuose ir turėti su savimi apie pusę tūkstančio litų bei mokėti derėtis.

Aišku, kad yra vienas kitas prekeivis, kuris neklauso policijos ir savivaldybės administracijos nurodymo prekiauti miško gėrybių turgelyje. Žemuoges ir voveraites siūlo tiesiog pakelėje.

Varėnos r. yra dar viena vieta, kur per visą vasarą ir rudenį galima nusipirkti uogų ir grybų. Antrasis, dar neįteisintas turgelis,  jau daug metų yra įsikūręs  prie plento, kuriuo nuo Alytaus važiuojama į Druskininkus, už Merkinės, prie Marcinkonių kryžkelės.

Beje, ir Naujųjų Valkininkų, ir Merkinės turgelių prekeiviai tarp pirkėjų turi gerą vardą. Aišku, kad miško gėrybės čia brangesnės nė miestų turguose, bet jos – visuomet labai šviežios, atneštos tiesiai iš miško. Miestų gyventojai ypač vertina pakelėse pirktas bruknes, nes ne viena šeimininkė miesto turguose yra nusipirkusi palėpėse nokintų, vandenyje išmirkytų.


Naujienos iš interneto

Rašyti komentarą

Daugiau straipsnių