Sužalojimų aktualijos prie apskrito stalo
Sužalojimai ir nelaimingi atsitikimai yra svarbi, aktuali, ir, deja, dar neišspręsta problema Lietuvoje ir visame pasaulyje. Lietuvoje, palyginti su kitomis išsivysčiusiomis Europos šalimis, traumas patiria bei nuo jų miršta gerokai daugiau vaikų, o pagal žuvusiųjų keliuose pėsčiųjų skaičių (iš jų ir vaikų) Lietuva užima pirmaujančias pozicijas.
Apžvelgus išsivysčiusių šalių patirtį vaikų sužalojimų prevencijos srityje, aišku tai, kad nepaisant kovos su nelaimingais atsitikimais strategijų skirtumų, visas programas vienija bendras principas – teiginys, kad vaikas negali būti nelaimingo atsitikimo kaltininkas. Vaiko saugumu privalo rūpintis suaugusieji, jų pareiga – apsaugoti vaikus nuo jų tykančių pavojų aplinkoje bei mokyti vaikus išvengti nelaimingų atsitikimų.
Siekiant glaudesnio bendradarbiavimo ir prevencinio darbo efektyvumo Varėnos rajone, visuomenės sveikatos biuras pakvietė policijos ir švietimo sektoriaus atstovus į apskrito stalo diskusiją „Saugi vaikystė“. Saugaus vaiko elgesio būdus, jų svarbumą namuose bei ugdymo įstaigose pristatė Alytaus apskrities VPK Varėnos rajono policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus prevencijos poskyrio specialistė Jolanta Monkevičienė. Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Evelina Raulušaitienė ragino atkreipti dėmesį, kad sužalojimų prevencijos priemonės, įgyvendinamos per inžinerinius, teisinius sprendimus, švietimo programas, yra efektyvios, tačiau nepakankamos. Siekiant tobulinti sužalojimų profilaktiką būtina įgyvendinti priemones, skirtas vystyti vaikų emocinius, socialinius ir pažintinius gebėjimus, kurie padeda vaikams atpažinti pavojingas situacijas ir jas lengviau įveikti. Visuomenės sveikatos biuro stebėsenos specialistas Leonid Vysockij pateikė statistinius duomenis, kurių rezultatai nedžiugina, o tik skatina suaktyvinti profilaktinę sužalojimų veiklą. Gerąja patirtimi dalinosi lopšelio-darželio „Žilvitis“ ir „Pasakos“ ikimokyklinio ugdymo pedagogės, ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistės, kurių sukaupta patirtis rodo, kad vaikų sužalojimų prevencija ir vaiko saugos stiprinimo problema yra ypač aktuali ir ja turi rūpintis visa visuomenė: tėvai, ugdymo įstaigų darbuotojai, sveikatos specialistai, policininkai, poltikai ir kt. visuomenės atstovai.
Visuomenės sveikatos biuro informacija