,,Tyrėjų naktis” Kauno technologijos universitete

Simona Čeikutė
Rugsėjo 28 dieną visoje Lietuvoje vyko aštuntasis „Tyrėjų nakties“ renginys. Nemaža grupė Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos II-IV klasių gimnazistų, lydimų mokytojų Irmos Linkevičienės, Snieguolės Valentukonienės, Daniaus Gintalo ir Marytės Baltuškonytės, vyko į Kauno technologijos universiteto miestelį, kuriame vyko kasmetinis mokslo festivalis „Tyrėjų naktys“.
Duris atvėrė dešimtys aukštųjų mokyklų fakultetų ir laboratorijų. „Tyrėjų nakties“ dalyviams buvo pristatomos dažnai nežinomos mokslo pasaulio paslaptys bei atradimai. Organizatoriai kvietė renginio dalyvius išbandyti ir pamatyti tai, ką Lietuvos mokslininkai kasdien veikia už uždarų durų, leido lankytojams pasijusti tikrais mokslininkais. Skirtingų kūrybinių dirbtuvių metu dalyviai turėjo galimybę pasigaminti veidrodėlį, susikonstruoti robotuką, pamėginti pažaboti ugnį savo rankose ir net skraidyklę mintimis pakelti.
Renginio dalyviai galėjo rinktis daugiau nė iš 30 įvairaus pobūdžio paskaitų, kurias skaitė Kauno technologijos universiteto dėstytojai. Paskaitų metu dalyviai sužinojo visatos paslaptis, kaip atrodo širdies matematinis modelis, iš docento Petro Ožekausko sužinojo, kaip informacinio – psichologinio poveikio metodai taikomi žmogui įvairiose veiklos srityse. Paskaitoje „Dėmesio! Parduodamas miestas“ buvo bandoma paaiškinti auditorijai, kaip yra parduodami miestai. Mėgstantys pašūkauti galėjo dalyvauti akustikos laboratorijoje vykusiame eksperimente „Ar mane girdi kaimynai“. Eksperimento metu dalyviai galėjo sužinoti savo balso stiprumą, pamatuotą decibelais.
Renginio „Tyrėjų naktis“ dalyviai prie stendo „Įdomioji fizika ir chemija“ galėjo pasijusti tikrais fizikais ar chemikais eksperimentatoriais, sužinoti, ar gali ugnis „šokti“ pagal muziką, pamatyti, kaip atrodo dramblio dantų pasta, ugnies tornadas. Tie, kurie norėjo daugiau laiko skirti gamtos mokslų eksperimentams, tai padaryti galėjo specialiai moksleiviams skirtoje KTU fizikos laboratorijoje, kurioje buvo galima patiems atlikti daugiau nei dešimt skirtingų laboratorinių darbų: „Vandenilio gavyba, panaudojant šviesos energiją“, „Žmogaus akies optika“ ir kitus.
Lankytojus taip pat džiugino įvairūs prizai: KTU ženkliukai, tyrėjų nakties atšvaitai. Norintys įsigyti magnetuką, privalėjo sportuodami pagaminti elektros energiją šviesoforo spalvoms perjungti. Proto mūšio laimėtojai galėjo pasipuošti sportiniais krepšiais.
Renginys pasibaigė įspūdingu lazerių šou ir ugnies šokiu. Kelionė buvo įdomi, daugelis gimnazistų planuoja kitų metų išvyką. Dėkojame mokytojams, organizavusiems išvyką į šį renginį.
Simona Čeikutė,
Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos IV a klasės mokinė