Vanduo-turtas, kuris vienija Europą

Rasa Ručienė
Gegužės 14-19d. Alytaus r. Simno gimnazijoje vyko antrasis Comenius daugiašalės partnerystės projekto „WET-Water Europe‘ Ttreasure“ („Vanduo- Europos turtas“) susitikimas. Comenius programa yra Mokymosi visą gyvenimą programos dalis, kuri Lietuvoje administruojama Švietimo mainų paramos fondo. Projekto finansavimą remia Europos komisija. Projekte dalyvauja 5 Europos šalys: Italija, Kipras, Kroatija, Lietuva ir Vokietija. Šiuo projektu siekiama keleto tikslų: atkreipti mokinių ir kitų bendruomenės narių dėmesį į tai, kad vanduo yra labai svarbus gamtos išteklius, būtinas bet kokios gyvybės egzistavimui bei svarbus kasdieninėje buityje, žemės ūkyje, žuvivaisoje, turizmo versle ir net mene. Mums svarbu suprasti, kad privalome tausoti ir išsaugoti švarų gėlą vandenį ne tik šiandien, bet ir ateinančioms kartoms, o dalyvavimas projekte padeda suprasti, kokiais būdais tai galima padaryti. Taip pat šis projektas skatina mokinius domėtis kultūriniu ir istoriniu Europos paveldu, tobulinti užsienio kalbų bei IT įgūdžius.
Didžiausias dėmesys sudarant vizito Lietuvoje programą buvo skirtas lankytinoms vietoms prie netoli Simno gimnazijos esančių ežerų, jų vandens kokybės nustatymui. Akcentuotas Žuvinto biosferos rezervatas- vienintelė Lietuvoje vietovė, kuri įtraukta Į Pasaulinės UNESCO programos biosferos rezervatų tinklą. Užpelkėjęs, seklus Žuvinto ežeras su gausybe plaukiojančių augalijos salelių yra rojus perintiems paukščiams bei nykstantiems žvėreliams.
Pirmąją vizito dieną 15 mokinių ir 11 mokytojų plačiai atvėrė duris Simno gimnazija. Svečius šiltai pasitiko mokyklos direktorius E. Jakubauskas, mokytojai ir mokiniai. II ag klasės mokinė Donata Gramaitė ir 8a klasės mokinė Daiva Pilvelytė pristatė mūsų šalį ir gimnaziją. Mokyklos direktorius pasveikino svečius iškilminga kalba akcentuodamas projekto temos aktualumą ir džiaugėsi, kad Lietuva iš tikrųjų turtinga kokybišku vandeniu šalis, o šis projektas ne tik skatina tarptautinį bendravimą ir bendradarbiavimą, bet ir gilina užsienio kalbos žinias, suteikia galimybę mokiniams ir mokytojams įgyti naujos patirties. Svečiai apžiūrėjo kabinetus, biblioteką, gėrėjosi renovuotu mokyklos stadionu. Apsikeitė su šeiminikais atminimo dovanėlėmis, vieni su kitais dalinosi patirtais įspūdžiais.
Turiningą edukacinę veiklą gimnazijoje vainikavo mokinių darbas tarptautinėse grupelėse- jie vėlė iš veltinio paveikslėlius vandens tema. Surengta 5 Europos šalių mokinių paveikslėlių paroda sulaukė daugelio mokinių susidomėjimo.
Vėliau svečiai kartu su Simno gimnazijos anglų kalbos mokytojomis L. Gvozdiova, I. Stankevičiene aplankė gražiausias Simno miestelio vietas, susipažino su miestelio istorija ir kultūra. Nors Simnas ir nedidelis, tačiau turi kuo didžiuotis. Tai 17a. įkurtas miestelis, kurio centras šiandien yra respublikinės reikšmės urbanistikos paminklas. Simno Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų bažnyčia yra labai reikšminga Lietuvos meno istorijai. Tai vienintelė bazilikinė kryžminio plano renesansinė bažnyčia Lietuvoje. Jos vidų puošia XIX amžiaus paveikslai, vaizduojantys biblijinius siužetus ir personažus.Dieną nuotaikingai užbaigė liaudiška vakaronė, kurioje šalių dalyviai kalbėjo visiems suprantama –šokio kalba.
Kitą dieną mokinių darbas vyko tarptautinėse grupelėse, kuriose visi bendravo anglų kalba. Taip kartu dirbdami netruko susidraugauti. Grįžę į mokyklą ir naudodamiesi mini laborotorija ištyrė ežerų vandenį, kompiuterių klasėse parengė lankomų vietų prie Žuvinto, Giluičio, Metelio ir Dusios ežerų pristatymus skaidrėse, kuriuos su mokytojais stebėjo ir komentavo.
Susitikimo programa neapsiribojo tik veiklomis Simne. Ankstyvą penktadienio rytą mokyklos atstovai kartu su svečiais išvyko į Trakus ir Vilnių. Aplankę Trakų pilies muziejų, užkopę į Gedimino pilies bokštą, pasivaikščioję Vilniaus senamiesčio gatvelėmis, projekto dalyviai žavėjosi nuostabia pastatų architektūra ir suvokė Lietuvą buvus didžia ir šlovinga viduramžių valstybe. Šeštadienį projekto dalyviai pabuvojo Druskininkuose, kur turėjo galimybę ne tik susipažinti su pasaulyje žinomo menininko M.K. Čiurlionio biografija ir kūrybos darbais, bet ir paragauti mineralų šaltinių vandens, kuris nors ir sūrokas, bet praturtintas įvairiais mineralais ir yra labai naudingas mūsų sveikatai. Nusiprausę „grožio šaltinio”vandeniu svečiai džiaugėsi, kad grįš į namus pajaunėję ir pagražėję.
Išsiskiriant projekto dalyviai iš užsienio dėkojo už puikiai organizuotas veiklas. Nuoširdžiai dėkoju mokyklos bendruomenei, mokytojams, administracijai, tėvams už pagalbą organizuojant susitikimą.
Projekto veikla yra finansuojama iš Mokymosi visą gyvenimą programos, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo paramos fondas. Šis straipsnis atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Švietimo mainų paramos fondas ir Europos komisija negali būti laikomi atsakingi už bet kokį straipsnyje pateikiamos informacijos naudojimą.
Rasa Ručienė
Projekto koordinatorė,
Simno gimnazijos
anglų kalbos mokytoja
Užrašai po nuotraukomis:
- Projekto dalyvių susitikimas Simno gimnazijoje.
- Dirbti tarptautinėse grupėse įdomu.
- Grožimės Žuvinto ežeru.