Varėnoje pristatytas socialinis dokumentinis filmas “Žaidžiame namus”
Kiekvienas globojamas vaikas svajoja turėti globėjus šeimosearba būti įvaikintas, teigiama naujame socialiniame dokumentiniame filme „Žaidžiame namus“, kurį šią savaitę pirmąkart viešai pristatys SOS vaikų kaimai.
Filmo, kurį sukūrė kūrybinės studijos„Outof Office“ komanda, premjera įvyko ketvirtadienį, gegužės 29 dieną, Varėnos savivaldybės viešosios bibliotekos salėje.
Filme „Žaidžiame vaikus“ fiksuojamos kasdienės vaikų gyvenimo akimirkos. Socialinės dokumentikos žanras buvo pasirinktas dėl to, kad iš vaikų globos namų auklėtinių norėta išgirsti autentiškų pasisakymų.
„Pastaruoju metu visuomenėje tvyro daug neobjektyvių diskusijų apie tai, kokia vaikų globos forma yra priimtiniausia, bet dažnai pamirštama pasiklausti pačių vaikų nuomonės, kaip jie norėtų augti, kaip supranta laimingą vaikystę. Šioje diskusijoje pirmojoje vietoje turi būti teisėta vaikų nuomonė, kuri deja, dažnai yra nepelnytai ignoruojama“, – sako SOS vaikų kaimų vaiko interesų atstovavimo patarėja Virginija Pleckevičienė.
Vaikai, filmo herojai, pasakoja: „Norime būti globojami arba įvaikinti, – sako jie – Ne tik dėl to, kad kartais blogai jaučiamės dėl savo statuso už vaikų globos namų ribų, bendrojo lavinimo mokyklose, bet dėl to, kad mums gyvenime nepasisekė taip, kaip kitiems vaikams“. Filmo herojai – Dzūkijos žemės vaikų globos namų auklėtiniai – svajoja kada nors sugrįžti į savo tikrąją šeimą, yra linkę neskaičiuoti ir pamiršti patirtas nuoskaudas ar nepavykusį tėvų socialinį gyvenimą.
„Vaikai, kurie nebeturi vilčių, kad jų šeimos susitvarkys ir galės jais tinkamai pasirūpinti, nuoširdžiai trokšta, kad juos pasiimtų globoti į savo šeimas globėjai“, – sako filmo kūrybinė komanda „Out of Office“.
SOS vaikų kaimai, vykdydami projektą „Tvarus perėjimas nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų alternatyvų“, siekia parodyti, kad pertvarkius esamą institucinę vaikų globos sistemą į bendruomenines paslaugas, vaikai įgytų daugiau gyvenimo šeimoje patirties ir ateityje patys gebėtų pasirūpinti savimi bei atsakingai kurtų savo šeimas.
Projekto partneris – Varėnos rajono savivaldybė – sutiko, kad jos teritorijoje būtų pradėtos kurti ir įgyvendintos realiai veikiančiosalternatyvos institucinei globai. Viena iš pagrindinių projekto veiklų – sukurti kompleksinių bendruomeninių paslaugų mechanizmo ir jo teikimo modulį, nes tik tokiu būdu įmanoma mažinti valstybės priklausomybę nuo didelių vaikų globos institucijų ir inicijuoti globos sistemos kokybinius pokyčius.
Filmas „Žaidžiame namus“ buvo sukurtas įgyvendinant Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo 2009–2014 periodo NVO Programos Lietuvoje remiamą projektą „Tvarus perėjimas nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų alternatyvų“.