Varėnos viešojoje bibliotekoje-literatūros ir muzikos kompozicija „Budėję lietuvių raštijos aušroje”

 Varėnos viešojoje bibliotekoje-literatūros ir muzikos kompozicija „Budėję lietuvių raštijos aušroje”

Varėnos viešojoje bibliotekoje atlikta literatūros ir muzikos kompozicija „Budėję lietuvių raštijos aušroje: Stanislovas Rapolionis ir Mykolas Lietuvis“, dedikuota Tarptautinei gimtosios kalbos dienai.

Pasak renginio sumanytojo ir vedėjo, literato Juozo Žitkausko, simboliška, kad renginys vykstavasario 21-ąją, kai pasaulyje Jungtinių tautų iniciatyva nuo 1999 metų minima Tarptautinė gimtosios kalbos diena. Simboliška ir tai, kad 2017-ieji – Reformacijos metai, o būtent reformacija suteikė Lietuvai daug iškilių, meilę gimtajai kalbai puoselėjusių, raštijos ir kultūros srityje veikusių, švietimo sistemą formavusių asmenybių, tarp jų – Martyną Mažvydą, Stanislovą Rapolionį, Kristijoną Donelaitį, Joną Bretkūną, Abraomą Kulvietį, paskatino Europoje naujus socialinius, ekonominius, politinius ir kultūrinius procesus, palikusius ryškų pėdsaką ir Lietuvoje. 2017-aisiais švenčiamas ir pirmosios lietuviškos knygos M. Mažvydo „Katekizmo“470-asis gimtadienis. J. Žitkauskas pasakojo apie Stanislovo Rapolionio ir Mykolo Lietuvio reikšmę lietuvių raštijai, jų kūrybinį palikimą.

XVI a. kūrinių ištraukas skaitė Juozas Šalkauskas. Skambėjo tekstai, kuriuose minimas S. Rapolionis: Karaliaučiaus universiteto matrikulos įrašas, Bernardo Holtorpijaus„Elegija mirus Šviesiausiam vyrui daktarui Stanislovui Rapolioniui…“, biografijos faktai, S. Rapolionio laiškas Prūsijos vyskupui Pauliui Speratui,Mykolo Lietuvio veikalas „Apie totorių, lietuvių ir maskvėnų papročius“. Pastarąjį renginio vedėjas apibūdino kaip labai modernų ano meto sąlygom, kuriame plačiai ir ryškiomis literatūrinėmis priemonėmis atskleistas 16 amžiaus gyvenimas, visuomeninės politinės ir kultūrinės tendencijos. Mykolas – pirmas lietuvis, moksliškai aptaręs lietuvių tautos charakterį, kritikavęs savo krašto socialines ydas, pateikęs pavyzdžių, kaip galima tvarkytis geriau, atspindėjęs tuo metu plitusį humanistinį sąjūdį, kuris siejosi su reformacijos idėjomis, o reformacija savo ruožtu mūsų krašte žadino tautinę savigarbą.

Senovines giesmes atliko solistai Aušra Liutkutė (sopranas) ir Rolandas Vilkevičius (baritonas).

Juozas Žitkauskas žadėjo rudenį sugrįžti su literatūros kompozicija apie varėniškiams svarbų asmenį – tarpukario Vilniaus krašto lietuvybės puoselėtoją, žurnalistą, prozininką Rapolą Mackonį, kuris siekdamas mokslo šviesos, iš Paąžuolės kaimo pėsčias atvyko į Vilnių.

 

Daiva Armonienė Varėnos VB metodininkė


Naujienos iš interneto

Rašyti komentarą

Daugiau straipsnių