Varėnos viešojoje bibliotekoje pristatytas dailininko vitražisto Vytauto Švarlio albumas „Vitražas“

 Varėnos viešojoje bibliotekoje pristatytas dailininko vitražisto Vytauto Švarlio albumas „Vitražas“

Dalyvavo svečiai,  glaudžiai susiję su Vytauto Švarlio vitražų atsiradimu Senosios Varėnos šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje:  menininkas Vytautas Švarlys, kunigas Pranciškus Čivilis, teisės profesorius Stasys Vėlyvis, LR seimo narys Gediminas Jakavonis.

Menininkas pasidalijo savo kūrybinės biografijos detalėmis, savo vaikystės įspūdžiais, kurie ir pastūmėjo tapti monumentalios meno specialybės atstovu. Vytautas kaip šiandien prisimena tas akimirkas, kai su mama lankydavosi Krekenavos apylinkių bažnyčioje ir žavėdavosi stiklo žaismu languose. Kaip menininkas juokavo, – turbūt nuo tada ir sergu spalvotų stikliukų-vitražo „liga“, kuri tęsiasi iki šiandien.

Albume „Vitražas“ yra sutalpinti beveik visi menininko sukurti darbai nuo pirmojo diplominio darbo iki šiandienos darbų, kuriais išpuošti visuomeninių pastatų interjerai, privačios kolekcijos esančios Lietuvoje, Kanadoje, JAV, Prancūzijoje, Rusijoje, Vokietijoje. Ypač reikšmingą Vytauto Švarlio kūrybos dalį sudaro vitražai, sukurti Lietuvos bažnyčioms ir koplyčioms, kurių sąraše ir Senosios Varėnos šv. Mykolo Arkangelo bažnyčia. Pirmasis darbas bažnyčioje  – triptikas „Vizija“, kuriame M. K. Čiurlionio portretas, simfoninių poemų „Miške“ ir „Jūra“ kompozicijos,kurios kaip teigia autorius tapo tolimesnės kūrybos impulsu. Šiandien bažnyčią puošia penkiolikos vitražų ciklas, kuris priartina žmogų prie Amžinybės grožio paslapčių.

Vitražai dengia tik dalį langų plotmės, todėl surastas vitražo ir stiklo santykis leido išsaugoti kraštovaizdį – matomos pušų viršūnės ir dangumi plaukiantys debesys. Kiekvienas vitražas yra skirtingas, turintis temą, spalvas, istoriją. Vytauto Švarlio vitražai pasižymi ne tik monumentalumu, meniniu formos brandumu, bet giliu turinio prasmingumu, kai vitražų siužetų simbolika yra pateikiama įtaigia menine kalba. Klebonas priimdamas ekskursijas visuomet stabteli prie kiekvieno vitražo ir papasakoja jo skleidžiamą simboliką, prasmę ir istoriją, kuri yra perpinta M. K. Čiurlionio kūrybos motyvų, žmogaus santykio su Aukščiausiuoju bei žmogaus gyvenimo tarpsnių, kuriuos tenka patirti kiekvienam.

Gediminas Jakavonis Vytautui Švarliui ir Pranciškui Čiviliui įteikė medalius už nuopelnus Dzūkijai.

Muzikinį pasirodymą dovanojo Merkinės Vinco Krėvės gimnazijos mokinės Urtė Fialkovskytė ir Roneta

Saveiskytė (mokytojas Kęstutis Breidokas). 

Vita Žibėnienė

Varėnos viešosios bibliotekos renginių organizatorė


Naujienos iš interneto

Rašyti komentarą

Daugiau straipsnių