Žiemkenčiai pradeda žaliuoti, bet ūkininkai – dar susirūpinę

 Žiemkenčiai pradeda žaliuoti, bet ūkininkai – dar susirūpinę

Laima Stankevičiūtė “ŪP”

Ilgai lauktas pavasaris į Dzūkiją atėjo praeitą savaitgalį, kai atšilo, lijo ir tirpo sniegas. Staigus temperatūros pasikeitimas  ūkininkams atnešė ir nerimo, dažnas bijojo, kad vanduo apsems didelius pasėlių plotus. Dzūkiškos žemės yra kalvotos, greitai  nutirpus sniegui, kloniuose telkšo balos. Nors Dzūkija ir nedidelė, bet sniego sluoksnis vienur per žiemą buvo tolygus, o kitur – jo trūko, ant plikų kalvelių žiemkenčiai apšalo.

                 Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Varėnos r. biuro konsultantas augalininkystei   Audrius Stoškus sakė dar negalįs aiškiai pasakyti, kaip rajone peržiemojo žiemkenčiai. Penktadienį varėniškių laukus dar dengė storas sniego sluoksnis, o sekmadienio pavakaryje šio beveik neliko. A. Stoškus apie atėjusį pavasarį ir žiemkenčius jau spėjo pasikalbėti su kai kuriais Varėnos r. žemdirbiais. Žemės ūkio bendrovėje (ŽŪB) ,,Tėviškė“ (vadovas Vytautas Ramanauskas) kvietrugiai, rugiai ir rapsai neblogai peržiemojo. Tik palei plentą, laukų pakraščiuose, yra nukentėjusių rapsų, nes kelininkai pristumdė labai daug sniego. ŽŪB ,,Kalnas“ (vadovas Juozas Čepulinskas  ) po žiemos yra visokių pasėlių, bet situacija – tikrai nebloga. Krivilių žemės ūkio bendrovėje – vaizdas margas, vadovas Juozas Antanevičius 5 balų sistemoje laukus vertina 3, 5 balo. Dvarčių k. ūkininko Vytauto Baublio laukuose apšalo ant kalvelių pasėti žiemkenčiai, nes per žiemą sniego iškrito labai mažai, vėjas nuo kalvelių jį nupustė. Ūkininko Vytauto Raulonio iš Gudakiemio kviečiai atrodo labai gerai, rugiai – neblogai, o kvietrugius palietė pavasarinis pelėsis.

                  Ričardas Sabaliauskas iš Daržininkų k. (Vrėnos r.)  ,,Ūkininko patarėjui“ sakė, kad savo laukus jau apvažiavo ir žiemkenčius apžiūrėjo. Pasėliai ūkininką labai pradžiugino, nors per žiemą teko ir nerimauti. Varėnos kraštuose įšalo kaip ir nebuvo, o per šv. Kalėdas nuleido ir taip nedidelį sniego sluoksnį. Gausiai prisnigo tik  balandžio pabaigoje, per šv. Velykas,  o  praeitą penktadienį sniegas pradėjo staigiai tirpti. R. Sabaliausko laukų labai neapsėmė, saulė pasėlius gana greitai džiovina, jie jau želia.  

                 Česlovo Petruškevičiaus iš Tolkūnų k. (Varėnos r.)  laukai kalvotesni, todėl po staigaus atšilimo, sekmadienį,  nuokalnėse pradėjo vanduo tyvuliuoti. Ūkininkas irgi  pastebėjo, kad pačioje balandžio pabaigoje  prisnigo labai daug, bene daugiausia Lietuvoje. Kai kur sniego sluoksnis buvo ne žemesnis kaip40 cm, todėl ir vandens dabar –  daug. Jeigu šis nesusigers į žemę, pasėliai  gali išmirkti.  Č. Petruškevičius įsitikinęs, kad tik po savaitės bus aišku, kaip peržiemojo žiemkenčiai.

                 Dubičių žemės ūkio bendrovės (Varėnos r.)  vadovas Stanislovas Kėrys laukus apžiūrėjo antradienio vakare ir vakar rytą. Žiemkenčiai gerai  įsišakniję, jau pradeda žaliuoti, šios savaitės pabaigoje juos reikia pradėti tręšti. Apsemtų plotelių Dubičių laukuose yra, bet ponas Stanislovas tikisi, kad jie artimiausiomis dienomis pradžius.

                 Ūkininkė Aldona Klimkevičienė iš Žvirgždėnų k. (Alytaus r.) prisipažino, kad staigus atšilimas sukėlė ir didelį nerimą. Kūdrą dar dengia storas ledas,  bet per  porą dienų ištirpo labai daug sniego,  ir visuose kloniuose telkšo vanduo.  Sniego sluoksnį plovė ir lietus, Daugų apylinkėse, kur yra ir Žvirgždėnų k., žmonės jau ir griaustinį girdėjo. Tik lygesni laukai gražiai nutirpo, bet tokių šiame ekologiniame ūkyje nėra daug. A. Klimkevičienė sakė, kad kai kuriuos savo ūkio laukus galės apžiūrėti ne anksčiau kaip po savaitės, nes dabar – labai labai šlapia. Ūkininkė baiminasi, kad gali pakenkti ir staigūs karščiai, tuomet žiemkenčius uždengtų kieta  pluta.

                 Lazdijų r. savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir melioracijos skyriaus vedėjo pavaduotojas Albinas Jurčiukonis kalbėti apie žiemkenčius pradėjo irgi  pastebėdamas,  kad atšilimas atėjo staigiai. Savaitgalio naktimis lijo, sniegas tirpo, jo liko tik pamiškėse, grioviuose, pakelėse. Pašalas dar neišėjęs, tarp kalvelių tyvuliuoja balos. Bėda ta, kad melioracijos sistema – labai apleista, vanduo į drenažą nenuteka. A. Jurčiukonis Bagdononių k., savo ūkyje, irgi augina žiemkenčius. Rudenį jis sėjo kviečius, dabar labai džiaugiasi, kad pasėliai tikrai geri, linkėtų, kad visų žemdirbių tokie būtų. Su Žemės ūkio ir melioracijos skyriaus vedėju pastarosiomis dienomis kalbėję lazdijiškiai ūkininkai  pasakojo, jog daubose telkšo vanduo, jiems neramu, kad žiemkenčiai gali išmirkti.

Kučiūnuose ir kituose Lazdijų r. kaimuose ūkininkaujantis Gintas Cimakauskas ,,Ūkininko patarėjui“  papasakojo, kad prie Lietuvos pasienio su Lenkija šiemet per visą žiemą ir pavasario pradžią buvo daug sniego. Pasėliams nepakenkė ir atlydys per šv. Kalėdas, nes greitai vėl  pašalo ir pasnigo. Kalvotose dirvose apsemtų plotelių yra, bet Cimakauskų ūkio laukuose po kelių dienų bus galima akėti, berti salietrą. Ponas Gintas baiminasi tik smarkaus lietaus, jis tikrai pražudytų dalį pasėlių, kurie pradeda želti.

                 Lietuvos ūkininkų sąjungos Druskininkų padalinio vadovė Petronėlė Radvilavičienė patvirtino, kad ne tik Lazdijų r., o ir Druskininkų sav. laukuose sniego per visą žiemą pakako. Savo ūkį su vyru Juozu turinti P. Radvilavičienė mano, kad šiųmetis derlius bus mažesnis nė pernykštis, bet javai – gerai įsišakniję, pradeda žaliuoti. Kitų druskininkiečių ūkininkų laukuose situacija irgi nebloga, nors vandenyje mirkstančių plotelių – yra. Bet dzūkiškose žemėse kitaip ir nebūna dėl kalvoto reljefo. Prasčiau atrodo tik tie plotai, kuriuose sėja buvo suvėluota. Pasak druskininkiečių ūkininkų vadovės, nepareis nė savaitė, parsidės vegetacija ir visiškai paaiškės, kaip pasėliai peržiemojo.

                 Ūkininkai vienbalsiai teigė, jog kita savaitė, o ypač  antroji  jos pusė Dzūkijos laukuose bus labai svarbi. Paaiškės, kaip peržiemojo žiemkenčiai, prasidės pavasario darbai, tarp kurių – ir vasarojaus sėja, kuri šiemet bus vėlyva. Šiaip ar taip artėja Jurginės, žemės darbus dirbti  – jau tiesiog būtina. Ūkininkai  guodžiasi ir tuo, kad miškininkai miškasodžio kol kas dar irgi nepradėjo, visiems reikia palaukti. 


Naujienos iš interneto

Rašyti komentarą

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daugiau straipsnių