Pokyčiai Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centre

 Pokyčiai Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centre

Sveikata – svarbiausias žmogaus gyvenimo turtas. Visuomenė jai skiria vis daugiau dėmesio, nuolat atsinaujina gydymo įstaigos, ieškoma sprendimų, kaip pagerinti paslaugų teikimo kokybę. Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) ilgus metus dirbo be žymesnių pokyčių. Jų ėmėsi naujasis įstaigos vadovas  Danas Bortkevičius. Visų pirma, buvo įvertinta, kokiose paslaugų teikimo srityse kyla problemų, nepatogumų pacientams, elgiamasi neracionaliai, dubliuojant paslaugas ar tiesiog natūraliai yra sumažėjusi tam tikrų paslaugų reikiamybė. Daug dėmesio skiriama ir pacientų poreikiams bei patogumui: stebima, kur susidaro eilės, kaip suteikti kokybiškesnę ir greičiau atliekamą paslaugą.

Visiems gerai žinoma, kad gydymas prasideda nuo diagnostikos. Imant pacientų kraują ilgus metus susidarydavo nemažos eilės. Dėl nepatogaus darbo laiko ir senosios tvarkos žmonės prie procedūrų kabinetų būriuodavosi nuo ankstaus ryto, nors gydytojo konsultacijai paskirtas laikas būdavo po pietų. Kildavo problemų dėl tyrimų rezultatų netikslumų. Įvertinus esamą situaciją, patobulintas paslaugos teikimas šioje srityje. Procedūrų kabinetas iš antrojo aukšto perkeltas į pirmąjį. Dabar suaugusiųjų kraujas imamas 102 kabinete. Pakito ir jo darbo tvarka. Kabinete slaugytojos dirba visą darbo dieną, paslauga teikiama be pietų pertraukos. Anksčiau varėniškiai skubėdavo kraują tyrimams atiduoti pirmoje dienos pusėje ar netgi anksti ryte, ne vienas stengdavosi nevalgyti, negerti. Visgi dėl kraujo paėmimo laiko nereikėtų jaudintis. Tik dėl 5-ių kraujo tyrimų žmogus turi atvykti tuščiu skrandžiu, o ar galima valgyti, ar ne, jį informuoja tyrimus paskyręs gydytojas. Vienu metu dirba trys slaugytojos, todėl nesusidaro eilės.

Procedūrų kabinetas iš esmės atnaujintas ir patogus tiek pacientams, tiek darbuotojoms. Šiai patalpai nupirkti tam pritaikyti baldai. Patogios kelių padėčių kėdės, stalai. Atsisakyta dulkes renkančių žaliuzių – jas pakeitė iš dalies matiniai lengvai valomi langų stiklai. Kabinetas jaukus, švarus ir modernus.

Suaugusiųjų kraujas dažniausiai imamas iš venos. Ir tik tuo atveju, jei veninio kraujo paimti neįmanoma ar netikslinga, imamas kapiliarinis, tai yra iš piršto. Veninio kraujo tyrimai daug tikslesni nei kapiliarinio, dėl to ir dauguma didžiųjų šalies gydymo įstaigų tyrimams ima tik veninį pacientų kraują, o kapiliarinį tiria tik esant būtinybei. Kitas pokytis – poliklinikos pacientų kraujo tyrimai nuo šiol atliekami ne pačioje poliklinikoje kaip anksčiau, bet šalia esančioje Varėnos ligoninės atestuotoje klinikinių tyrimų laboratorijoje. Joje atlikti kraujo tyrimo rezultatai žymiai tikslesni nei atlikti su poliklinikos įranga.

Varėnos ligoninės direktorius Algirdas Miklyčius taip pat pritaria naujovėms poliklinikoje. Jo nuomone, tai ne tik pagerina teikiamų paslaugų kokybę pacientams, bet ir leidžia dirbti ligoninės laboratorijai visu pajėgumu. Naudą dėl abiejų įstaigų bendradarbiavimo jaučia ne tik poliklinikos pacientai, bet ir gydytojai – skubių tyrimų atsakymai iš ligoninės laboratorijos atkeliauja elektroninėmis ryšio priemonėmis tiesiai į gydytojų kompiuterius. Prie šių pokyčių reikėjo priprasti, todėl kilo laikinų nesklandumų, tačiau dabar ir ateityje pacientų tyrimų duomenys gydytojus pasieks dar greičiau, bus išsaugomas jų konfidencialumas. Parengtas naujas, patogus Siuntimo laboratoriniams tyrimams blankas, kurį gydytojams bus greičiau užpildyti.

Nuo šiol suaugusiųjų pacientų išmatų ir šlapimo mėginiai priimami taip pat pirmajame aukšte, 104 kabinete. Siekiant tyrimų rezultatų tikslumo ir dėl higienos sumetimų atsisakyta stiklinių indelių. Prašoma naudoti specialius vienkartinius plastiko indelius, kurių galima nusipirkti kiekvienoje vaistinėje – jie ten kainuoja nuo 12 iki 16 centų.

Įdiegta dar viena naujovė – įrengtas atskiras procedūrų kabinetas vaikams pačiame Vaikų konsultacijų skyriuje. Čia dabar galima duoti kraują iš piršto (iš venos vaikų kraujas imamas tik būtiniausiais atvejais). Vaikų kraujo tyrimų rezultatai iš piršto yra tikslesni nei suaugusiųjų, tam įtakos turi kraujotaka, odos storis ir kita. Tyrimų rezultatai iš Varėnos ligoninės laboratorijos perduodami taip pat tiesiai Vaikų konsultacijų skyriaus gydytojams. Taigi nuo šiol vaikams ir juos lydintiems tėvams nebereikės vaikščioti po suaugusiųjų polikliniką.

Varėnos PSPC direktorius informavo, kad jau yra užsakyti žaislai ir kitos priemonės, kurios bus naudojamos vaikams skirtame procedūrų kabinete. Tai leis mažiesiems pacientams geriau jaustis ir lengviau atlikti procedūras.  Greitu metu Vaikų konsultacijų skyriaus laukiamajame atsiras televizorius, bus rodomi animaciniai filmukai. Tad sulaukti savo eilės pas gydytoją vaikams ir jų tėveliams turėtų būti lengviau.

Pastaruoju metu pakito ir vaikų ligų gydytojų darbo laikas. Buvo pastebėta, jog darbo dienomis yra poreikis pailginti gydytojų darbo laiką, o šeštadienį mažai kas kreipiasi į vaikų ligų gydytoją, dirbantį iki pietų. Būdavo šeštadienių, kai gydytojai visai nesulaukdavo mažųjų pacientų. Šie pokyčiai nereiškia, jog šeštadieniais vaikai liks be paslaugos. Ji kaip ir anksčiau bus teikiama. Varėnos PSPC informuoja, kad šeštadieniais vaikus priims dirbantys šeimos gydytojai. Jie turi visas reikiamas kompetencijas, įrangą ir teisę priimti bei gydyti mažuosius pacientus. Savaitgaliais ir švenčių dienomis Varėnos ligoninėje budi vaikų ligų gydytojai, kuriems šeimos gydytojas gali nusiųsti konsultuotis mažuosius pacientus. Jei vaikams reikalinga neatidėliotina ir skubi pagalba, į Varėnos ligoninės priėmimo-skubios pagalbos skyrių tėvai su savo atžalomis gali kreiptis ir be šeimos gydytojo siuntimo.

Solveiga Žukienė


Naujienos iš interneto

Rašyti komentarą

Daugiau straipsnių