Bendrovė ,,Kalnas” jau baigia sėją, o ,,Atžalyno” vadovas dar tik žvalgosi po laukus

 Bendrovė ,,Kalnas” jau baigia sėją, o ,,Atžalyno” vadovas dar tik žvalgosi po laukus

Laima Stankevičiūtė “ŪP”

Dzūkijoje sėja įsibėgėja ne vienodais tempais ir tai nulėmė dideli balandžio vidurio lietūs.  Ūkininkai, žemės ūkio specialistai susirūpinę, kad didelis kiekis kritulių privertė juos vėluoti su sėjos darbais.  Tradiciškai ir pagal agrotechninius reikalavimus dzūkai paskutinėmis  balandžio dienomis jau palikdavo apsėtus laukus.  O šiemet kai kur dar tik žvalgosi į labai drėgnas ar net vandens apsemtas dirvas.

                 ,,Atžalynas“ pavasario darbų – dar nepradėjo

                 Alytaus r. savivaldybės administracijos  Žemės ūkio skyriaus vedėjas Stasys Supranavičius sako, kad sėja rajono ūkiuose vyksta labai nevienodai. Iš viso reikia apsėti beveik  10 tūkst. ha  vasarinių pasėlių. Kol kas sėja baigta apie 40 proc. šio ploto. Abiejose Nemuno pusėse, ūkiuose Vilniaus link,  ji vyksta gana sparčiu tempu, kasdien ūkininkai išvažiuoja į laukus. Visai kitokia situacija  Krokialaukio ir Simno seniūnijose, žemėse Marijampolės link. Po šv. Velykų iškrito daug kritulių, į sunkias žemes  technika tiesiog neįvažiuoja.

                 Vienintelė Alytaus r. žemės ūkio bendrovė ,,Atžalynas“ pasėlius augina Alytaus ir Lazdijų rajonuose. Bendrovės vadovas Algis Žėkas kasdien pėsčiomis vaikšto po laukus ir apžiūrinėja laukus. Beveik30 m. darbo patirtį turinčiam žemdirbiui ir žemdirbių vadovui kasdien vis  didėja nerimas ir dėl žiemkenčių, ir dėl vasarojaus. Krokialaukio (Alytaus r.) ir Krosnos (Lazdijų r.) seniūnijose, kur bendrovė  turi daugiausia žemių, jos yra sunkios, ne dzūkiškos, o suvalkietiškos.

Žėkas sako, jog neprisimenantis tokio pavasario, tokio lietingo balandžio vidurio, koks buvo šiemet. Nelengvai atsidusęs prisipažįsta, kad bendrovėje pavasarinė sėja kaip ir neprasidėjusi.  Iš viso reikia apsėti800 ha, o kol kas pasėta tik50 hamiežių ir20 havasarinių kviečių.  Po Atvelykio, nuo balandžio 16 – osios,  jokia technika negali išvažiuoti į laukus, jie apsemti ir klampūs. Pereitą savaitę šiuose kraštuose iškrito50 mmkritulių, t. y. viso mėnesio norma. Laukams labai kenkia beveik neprižiūrimi melioracijos įrenginiai, po lietaus užakę grioviai labai patvino. Bendrovė kiek gali tiek melioracijos sistema pati rūpinasi, bet jokios paramos dar negavo.

                 Vienas kultūras teks keisti kitomis

                 Bendrovės ,,Atžalynas“ vadovas teigia, kad jau reikės galvoti kaip vienas kultūras keisti kitomis. Iš savo didelės ir ilgos  agronomo patirties žino, ką reiškia pavėluoti  vieną, dvi ar tris dienas. Pavyzdžiui, vasarinius kviečius jau sėti per vėlu. Šiomis dienomis reikėtų baigti sėti runkelius, pradėti kukurūzų sėją, tik nėra kaip tai padaryti.

                 A. Žėko nedžiugina ir aukšta šilumos temperatūra,  nes balandžio mėn. 15 – 20 laipsnių yra  daug, augalai pradeda augti per daug sparčiai. Dar labiau  baugina prognozės, kad ateina dideli karščiai, o kas bus jeigu gegužę pradės trūkti drėgmės? Puikiai peržiemojusius žiemkenčius lietus kai kur tiesiog užplakė, kai kur apsėmė vanduo, telkšo balos. Esant šiltiems orams auga ne tik žemės ūkio kultūros, o ir piktžolės. Deja,  technika neįvažiuoja, kol kas negalima nei purkšti, nei tręšti.

                 ,,Atžalyno“ vadovas ir bendrovės žmonės viliasi, kad per savaitgalį dirvos pradžius ir jie iš tikrųjų galės pradėti pavasario darbus. Pasak A. Žėko,  gamyba po atviru dangumi, tai ne karves fermoje pašerti.

                  Svarbiausia – kuo mažiau suvėlinti sėją

                 Lazdijų r. savivaldybės Žemės ūkio ir melioracijos skyriaus vedėjas Algimantas Pipiras įsitikinęs, kad toks drėgnas ir šiltas pavasaris ypač parodo tikrąją dirvų būklę. Pirmiausia išryškėja, kaip veikia melioracijos įrenginiai, o daugumos jų – būklė prasta. Vedėjas sakė, kad dabar svarbiausia sėjos – nesuvėlinti. Sparčiausiai ji vyksta pačiose piečiausiose Kapčiamiesčio ir Veisiejų seniūnijose, kitur – kiek lėčiau

                 Lazdijų r. savivaldybės Šventežerio sen.  vyresnioji specialistė Danutė Grėbliūnienė  žemės ūkiui patvirtino, kad sėja vis tik vėluoja, nes sutrukdė lietūs. Ūkininkai netgi neskuba pildyti deklaracijų, kol sėjos darbai nebaigti. Seniūnijos žemės gana smėlėtos,  kalvotos, bet praūžusios liūtys  apsėmė  žemesnius plotus, daubose telkšo vanduo. Stiprūs lietūs pakenkė ir žiemkenčiams,  nes juos tiesiog suplakė po dirvomis. Staigiai atšilus per sudžiūvusią plutą žemės ūkio kultūroms sunku prasikalti.

                 Vienas stambiausių ir geriausių Lazdijų r. ūkininkų, ,,Metų  ūkio 2011“ konkurso antrosios vietos rajone laimėtojas  Virginijus Kazlauskas sakė, kad jo žiemkenčiams stiprūs lietūs labai nepakenkė, bet kloniuose pasėliai buvo apsemti. Iš 500 dirbamų hektarų Mikyčių k. ūkininkas apie pusę užsės vasarinėmis kultūromis. Daugiausia – rapsais, taip pat augins kviečius, avižas, vėliausiai sės grikius. Kol kas dar suspėjo apsėti tik apie pusę vasarojaus plotų. Bet ūkininkas džiaugiasi, kad lietaus sutrikdyta sėja jo ūkyje  vis labiau įgauna ritmą.

                 Vanduo telkšo net ten, kur jo niekada nebūdavo

                 Lietuvos ūkininkų sąjungos  Varėnos  skyriaus pirmininkas Edmundas Samauskas irgi netryško optimizmu. Patyrusio ūkininko nuomone balandžio vidurio liūtys pakenkė ne tik sunkesnių žemių šeimininkams, o ir lengvose dirvose ūkininkaujantiems varėniškiams. E. Samauskas nustebęs, kad  šiemet balos telkšo tokiose vietose, kurių anksčiau vanduo niekada neapsemdavo. Varėnos ūkininkų vadovas sakė, kad kol kas vasarojumi apsėta tik apie pusė plotų. Vieni sėją  jau baigia, o kiti – dar tik pradeda. Jis yra tarp pastarųjų, didiesiems pavasario darbams tik ruošiasi. Iki šiol sėti tiesiog negalėjo, nes koks darbas, jeigu traktorių per lauką tenka tempti?  Padaugės k. gyvenantis E. Samauskas  dirba100 ha, pirmiausia sės avižas, o vėliau – žirnius ir mišinius. Šiluma jį taip pat gąsdina, nes karščiai gali labai pakenkti, smėlinga žemė tiesiog pavirsta grumstais.

                 Šiandien  bendrovėje ,,Kalnas“ – pabaigtuvės.

                 Žemės ūkio bendrovės ,,Kalnas“  ( Dubičių k. Varėnos r.)  vadovas Juozas Čepulinskas  sėją baigia šiandien. Avižos jau pasėtos, o lubinus irgi baiginėja. Iš260 ha, kuriuos dirba bendrovė,  180 ha  yra vasarinės kultūros.  Vadovas sakė, jog kai kur, lomelėse, dar telkšo vanduo, tai porą hektarų teks apsėti vėliau.  Varėnos r. pakraštyje, prie sienos su Baltarusija,   žemės yra ypač smėlingos, liūčių buvo, bet vanduo greitai susigėrė. Šiemet puikiai peržiemojo žiemkenčiai,  liūtys jiems kol kas labai nepakenkė. J. Čepulinskas patikino, kad jų bendrovė – nedidelė, todėl nesunku organizuoti visus darbus.

Į laukus bendrovės vyrai sugrįš po gegužės 20 d., paskutinį to mėnesio dešimtadienį sės grikius.

 

Autorės nuotraukos.

 

seja1 Šiemet retame  žemės ūkio bendrovės ,,Atžalynas“ (Alytaus r.) lauke jos vadovas Algis Žėkas gali taip nusišypsoti.

seja2 Galinga žemės ūkio  bendrovės ,,Atžalynas“ (Alytaus r.)  technika kol kas negali išriedėti į klampias dirvas.

seja3 Dzūkai nuogąstauja, kad dėl liūčių šiemet labai vėluoja sėja ir bijo artėjančių karščių.


Naujienos iš interneto

Rašyti komentarą

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daugiau straipsnių