Nemokėjimas administruoti Europos Sąjungos milijonų daužo į šipulius koaliciją

Laima Stankevičiūtė “ŪP”
Gegužės 10 – ąją turėtų išsispręsti, kas vadovaus Dzūkijos sostinės savivaldybei. Taip ketvirtadienį nusprendė naujoji tarybos dauguma, kuri pradėjo formuotis balandžio 6 dieną. Belaukiant Gegužės 1 – osios – Tarptautinės darbo žmonių dienos – ir socialdemokratų bei konservatorių partijų gimtadienio trys aukščiausi Alytaus m. savivaldybės tarybos ir administracijos vadovai patyrė koalicijos partnerių, o meras ir administracijos direktorė – net savo bendrapartiečių akibrokštą.
Ir vėl Alytuje, keisis valdžia?
Prieš tarybos posėdį beveik visą savaitę po Dzūkijos sostinę jau klaidžiojo gandai, kad merui Feliksui Džiautui teks ne savo noru palikti postą. Su pareigomis turės atsisveikinti ir jo pavaduotojas Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS- LKD) atstovas Dobilas Kurtinaitis.
Ketvirtadienį gandai ir prognozės pradėjo pildytis ir net su kaupu. Posėdžio pradžioje taryba patvirtino darbotvarkę, į kurią įtraukė ir dviejų opozicijos atstovų prašymus perskaityti pareiškimus.
Net 36 klausimus tarybos nariai išsprendė per rekordiškai trumpą laiką, neprireikė nė 2 valandų. Nors klausimai buvo neeiliniai: mero, administracijos direktorės ir savivaldybei pavaldžių įstaigų direktorių metinės ataskaitos.
Pranešėjų, ir tik kai kurių, klausinėjo vien opozicijos atstovai liberalcentristas Gediminas Jegelevičius ir tvarkietis Gintaras Šurkus bei TS – LKD frakcijos narys Albinas Minkevičius. Be šių politikų niekas nenorėjo ir pasisakyti dėl svarstomų klausimų.
Vilčių nepateisino savivaldyb4s vadovas ir jo komanda
Liberalų ir centro sąjungos frakcijos pirmininkas G. Jegelevičius į tribūną atėjo pirmas ir pranešė, kad perskaitys interpeliaciją merui F, Džiautui. Šios tekstas buvo kritikuojantis savivaldybės vadovo darbą bei peikiantis jo organizacinius sugebėjimus.
Interpeliacijoje rašoma: ,,Meras Feliksas Džiautas nuo jo išrinkimo dienos į šias pareigas, pradedant ankstesne kadencija ir iki šiol, taip ir nesugebėjo tinkamai organizuoti efektyvaus ir kokybiško savivaldybės tarybos darbo. Jo pasirinkta politinio pasitikėjimo komanda, kuri šiuo metu yra valdančioje daugumoje, per visą šį laikotarpį dirbo neefektyviai, savo pastangas telkdama tik politinių pozicijų stiprinimui bei partinių ir asmeninių interesų tenkinimui. Didžioji dalis svarbių gyventojams miesto problemų lieka nuošalyje, nesprendžiamų tik daugėja, miestas merdi, nevyksta numatyti darbai, gyventojai pradeda reikšti nepasitenkinimą valdžios neveiklumu. Mero ir jo komandos veiksmai rodo, jog tokia situacija tęsis ir toliau, jokių žingsnių padėčiai taisyti neketinama imtis. Tai ypač tapo akivaizdu po to, kai formuojant 2012 m. miesto biudžetą nebuvo numatytas reikiamas finansavimas daugeliui būtinų sričių.“
Interpeliacijos tekstas baigiasi žodžiais, kad, matant dabartinę miesto padėtį, dėl netinkamo vadovavimo merui reiškiamas nepasitikėjimas.
Nepasitikėjimą reiškia ir koalicijos partneriai, ir bendrapartiečiai
Didžiausia sensacija buvo ne šis tekstas, o 17 iš 27 tarybos narių parašai po interpeliacija. F. Džiautas kadencijos pradžioje buvo subūręs LSDP, TS – LKD ir Darbo partijos koaliciją, per rinkimus jį palaikė ir 2 Liberalų sąjūdžio atstovai.
Užvakar paaiškėjo, kad buvusioji valdančioji dauguma jau byra į šipulius. Interpeliaciją pasirašė ne tik visus metus opozicijoje buvę 3 tvarkiečiai ir 3 liberalcentristai, o ir dalis valdančiosios koalicijos atstovų. Tarp jų ir mero Felikso Džiauto pavaduotoja, Darbo partijos narė Danguolė Juozapavičienė ir dar 5 jos frakcijos kolegos. Daugiau nepritarti mero vadovavimui apsisprendė ir abu Liberalų sąjūdžio atstovai. Kartu su jais parašus padėjo 3 mero partijos bičiuliai – socialdemokratai, tai yra trečdalis frakcijos narių.
Vicemerui ir administracijos direktorei – irgi interpeliacijos
Frakcijos ,,Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas G. Šurkus sakė, kad perskaitys du pareiškimus, bet pridūrė ir dar vieną. Pasak Alytaus tvarkiečių vadovo, jų frakcija reiškia nepasitikėjimą meru dar ir todėl, kad jis neištesėjo pažado. Per rinkimus į savivaldybės tarybą kalbėjo, jog valdžia bus be įtariamųjų, o tapęs meru į vieno iš dviejų pavaduotojų postą pasiūlė Dobilą Kurtinaitį. Šiam konservatoriui yra pareikšti įtarimai ir jis su buvusiu meru Česlovu Daugėla yra teisiamas korupcijos byloje.
G. Šurkus perskaitė interpeliaciją vicemerui D. Kurtinaičiui, kurios esmė, jog šis nesugebėjo tinkamai vykdyti savivaldybės tarybos jam pavestų pareigų.
Interpeliacija pareikšta ir O. Balevičiūtei, joje teigiama, kad direktorė nesugebėjo tinkamai organizuoti administracijos darbo ir administruoti investicinių projektų.
Interpeliacijas vicemerui ir administracijos direktorei taip pat pasirašė tie patys 17 tarybos narių. Nė vienos interpeliacijos nepasirašė nė vienas iš 4 TS – LKD frakcijos narių.
F. Džiautui ir D. Kurtinaičiui nepasitikėjimas pareikštas vadovaujantis Vietos savivaldos įstatymu, O . Balevičiūtei – remiantis savivaldybės tarybos statutu.
Pasibaigus posėdžiui interpeliacijos buvo įregistruotos tarybos sekretoriate. Naujoji dauguma sutarė ir paskelbė, kad neeilinis tarybos posėdis įvyks gegužės 10 dieną. Tuomet vadovus, kuriems pareikštas nepasitikėjimas, ruošiamasi atleisti, jeigu jie patys neatsistatydins.
O. Balevičiūtė, F. Džiautas ir D. Kurtinaitis yra patyrę politikai, visi trys turi Alytuje ilgiausią vadovaujančio bei administracinio darbo stažą. F. Džiautas yra euroregiono ,,Nemunas“ tarybos pirmininko pavaduotojas, Alytaus regiono plėtros tarybos pirmininko pavaduotojas.
Vicemeras teisiamas Kauno apygardos teisme
Vis tik ši situacija pradėjo bręsti prieš metus, po savivaldybių tarybų rinkimų. Tvarkiečius ir liberalcentristus labai papiktino, jog F. Džiautas už konservatorių balsus vicemeru pasirinko D. Kurtinaitį. Šiam greitai buvo pareikšti įtarimai korupcijos byloje, bet ir prasidėjus teismui konservatorių vadas neatsistatydino.
Pereitą pavasarį protestuodami visi trys tvarkiečiai – Rimvydas Anusaukas, Jonas Balčius ir G. Šurkus į tarybos posėdžius vaikščiojo su marškinėliais, kuriuos puošė užrašas ,,Valdžia – be įtariamųjų“.
Per metus, prabėgusiu nuo rinkimų, miesto vadovams tikrai sunkiai sekėsi valdyti situaciją įgyvendinant investicinius projektus. Miestiečiai ėmė piktintis, jog už konkursuose laimėtus Europos Sąjungos milijonus perkamos pačios prasčiausios statybinės medžiagos, darbai laiku neatliekami, o atlikti – bado akis prastu skoniu ir prasta kokybe. Dzūkijos sostinės centras toliau griaunamas, ir nė vienas darbas nepabaigiamas. Valdžia visiškai nesprendžia, kas bus su šalia Rotušės aikštės stovinčiu apleistu buvusios autobusų stoties pastatu.
Dar viena pasipiktinimo banga nuvilnijo sužinojus, kad ,,Snoro“ banke liko apie 16 mln. Lt savivaldybės lėšų. Šis bankas buvo pasirinktas prieš metus, kai D. Kurtinaitis vadovavo Viešųjų pirkimų komisijai. Banko filialo Alytuje valdytoju dirbo taip pat konservatorius, buvęs ilgametis miesto savivaldybės tarybos narys Pranas Jaciunskas.
Nesėkmės aikštėje perpildė kantrybės taurę
Vis tik paskutinis lašas perpildęs ne tik opozicijos, bet ir kai kurių valdančiosios koalicijos narių kantrybės taurę buvo nevykusi Rotušės aikštės rekonstrukcija. Pasak G. Šurkaus, mieste atsirado dar vienas vaiduoklis.
Pirmiausia alytiškius labai papiktino, kad buvo išardytos prieš 15 m. suklotos betoninės trinkelės. Nors dar daug Alytaus gatvių neasfaltuotų bei duobėtų, valdininkai rašė projektus tik miesto centrui tvarkyti. Deja, 3 mln. Lt, gauti iš Europos Sąjungos kol kas jokio grožio ir naudos neatnešė. Darbus atlikinėjo dabar jau liūdnai pagarsėjusi uždaroji akcinė bendrovė ,,Luidas“ , kuri rekonstravo ir Gedimino prospektą Lietuvos sostinėje. Dabar šiai bendrovei paskelbtas bankrotas.
Svarbiausiai Alytaus aikštei buvo nupirktos šviesios kiniškos trinkelės, vos 10 cm ilgio ir pločio. ,,Luido“ darbininkams niekaip nepavyko jų kokybiškai, viename lygyje sukloti. Aikštėje atsirado ,,kalnai“ ir ,,kloniai“, tarp trinkelių žiojėjo nevienodi tarpai. Kai aikštės šonais buvo leista vaikščioti gyventojams, moterų aukštakulniai tuose tarpuose pradėjo strigti.
Darbais Rotušės aikštėje viešai pradėjo piktintis ir akmens perdirbimo, statybų specialistai. Jie aiškino, jog tokiomis kiniškomis plytelėmis galima iškloti tik grindis vonioje, po atviru dangumi jos tuoj suirs, sutrupės.
Tuomečiai ,,Luido“ vadovai atsakydavo, kad tokios trinkelės pirktos miesto valdžios pageidavimu, o darbai bus atlikti kokybiškai, nes aikštę suvoluos. Techninės priežiūros specialistai savo išvadose nurodė, jog darbų vykdytojai padarė broko už pusę milijono litų.
Ar visa Dzūkijo sostinė taps vaiduokle?
Deja, vilniečiai nieko nesuvolavo, o vieną dieną tiesiog išvyko su visa technika. Paliko trečdalį visai netvarkytos aikštės, nuskurusią tvorą nukabinėtą lentelėmis su bendrovės pavadinimu ir stendą, kad rekonstrukcija vykdoma už Europos Sąjungos struktūrinių fondų pinigus.
Dabar belieka laukti, ką nuspręs Centrinė projektų valdymo agentūra ir Viešųjų pirkimų tarnyba.
Vieną rytą alytiškiai ant tvoros juosiančios aikštę išvydo plakatą ,,Balsuokite už Gintarą Šurkų, nes greitai visa Lietuva atrodys kaip Rotušės aikštė“. Po kelių dienų plakatas dingo, o tarybos narys G. Šurkus įteikė pareiškimą Alytaus apskrities vyriausiajam policijos komisariatui dėl reklaminio transparanto vagystės. Tarybos narys nuostolius įvertino 460 litų.
Paaiškėjo, kad plakatą nukabino savivaldybės darbuotojai ir padėjo Rotušės rūsyje. Pasak jų, G. Šurkus be leidimo pakabino rinkimų agitaciją.
Tikriausiai meru vėl taps socialdemokratas
Meras F. Džiautas interpeliacijos kaltinimus atmeta ir vadina melu, nes miestas tvarkomas ir gražėja. Savivaldybės vadovo komandos nariai sako, kad tai yra tiesiog politika.
Besikuriančios naujosios koalicijos nariai į klausimą, kas taps naujuoju meru diplomatiškai atsako, kad tokių politikų yra kiekvienoje partijoje. Dar patikina, kad dėl valdžios nesipeš.
Labiausiai tikėtina, kad meru bus išrinktas socialdemokratas Jurgis Krasnickas, vienas populiariausių Alytaus politikų. LSDP frakcija, nors dabar ir skylanti, taryboje turi daugiausia narių – devynis.
Liberalcentristas G. Jegelevičius jau porą metų neslepia ambicijų tapti Alytaus meru. Tikriausiai vicemerės postas atiteks šio politiko frakcijos kolegei Nijolei Makštutienei, kuri šias pareigas ėjo per praeitą kadenciją. Darbietė Danguolė Juozapavičienė turėtų išsaugoti kitos vicemerės postą, kurį ir dabar užima.
Interpeliacijos iniciatoriai kol kas nėra susitarę, kokios partijos atstovui bus pasiūlytos administracijos direktoriaus pareigos.