Profesijų konkurse ,,Žemės vaikai” Veisiejuose sėkmė lydėjo šešias moksleives (foto)

Laima Stankevičiūtė “ŪP”
Veisiejai, čia veikianti Technologijos ir verslo mokykla net 29 Lietuvos profesinių mokymo įstaigų moksleiviams užvakar tapo pirmuoju svarbiu karjeros laipteliu. Čia vyko respublikinis kaimo plėtros profesinio mokymo įstaigų mokinių profesinio meistriškumo konkurso ,,Žemės vaikai 2012“ profesijų konkursas. Sodri pavasario žaluma, žydintys sodai, daug daug įvairiaspalvių gėlių simbolizavo žemės atgimimą, jaunystės veržlumą ir tikėjimą sėkme.
Į patį piečiausią Lietuvos tašką, Veisiejų priemiestį – Kailinių k. – susirinko didelis būrys moksleivių, kuriuos lydėjo juos konkursui parengę pedagogai. Net 29 jaunuoliai kovojo dėl šešių kelialapių į konkurso finalą.
Kai kuriems iš jų teko įveikti ne vieną šimtą kilometrų, į kelionę išvykti 3 val. ar 4 val. nakties, bet ką jaunystei reiškia tos neišmiegotos valandos? Labiau kliudė jaudulys, kurio konkurso dalyviai stengėsi neparodyti.
Veisiejų technologijos ir verslo mokyklos (TVM) direktorius Stasys Saladinskas antradienį šventė ne tik Stasines, o ir sveikino svečius. Geraširdiškai besišypsantis direktorius pasidžiaugė, kad konkursas ,,Žemės vaikai“ vyksta jo vadovaujamoje mokykloje, pasveikino moksleivius bei jų mokytojus. S. Saladinskas pristatė komisiją, kuriai vadovavo dr. Adelė Astromskienė, Aleksandro Stulginskio universiteto Verslo vadybos katedros docentė.
Jolita Savickienė, Socialinių mokslų kolegijos lektorė, Romualdas Makauskas, Veisiejų TVM direktoriaus pavaduotojas ugdymui taip pat negailėjo gražių ir gerų linkėjimų.
Pasiklausius sveikinimų atėjo laikas konkurso dalyviams susipažinti. Kiekvienas turėjo prisistatyti, o tam galėjo skirti 5 minutes.
Veisiejų TVM varžėsi kaimo turizmo darbuotojai, viešbučio darbuotojai ir smulkiojo verslo organizatoriai.
Moksleiviai pristatė savo mokymo įstaigas, pasakojo apie save, komisijai ir žiūrovams dovanojo pačių sukomponuotas gėlių puokštes, įvairius skanėstus, reklamos lankstinukus. Jie dainavo, grojo, dzūkiškai, suvalkietiškai, žemaitiškai kalbėjo ir deklamavo. Dažnas iš jų tikino turėsiąs drąsos ir gebėjimų pradėti savo verslą, kurti kaimo turizmo sodybas, steigti viešbučius ir parduotuves. Konkurso dalyviai žavėjo ir skoningais drabužiais, daug mergaičių buvo pasipuošusios pačių sukurtais papuošalais, kai kurios vilkėjo suknutes iš lino puoštas nertiniais.
Greitai salėje prabėgo pirmosios 2 val., komisijos nariai rašė pirmuosius balus, fiksavo pirmuosius pastebėjimus ir pastabas.
Po pirmosios pažinties salėje laukė naujas išbandymas – verslumo testas. Konkurso dalyviai pusvalandį labai susikaupę ieškojo to vienintelio teisingo atsakymo.
Kai komisijos nariai surinko testus, rūpestingi šeimininkai visus pakvietė papietauti. Įpusėjo diena, įpusėjo ir konkursas.
Po pietų mokytojai buvo pakviesti į ekskursiją po Veisiejų TVM, Veisiejus ir Veisiejų regioninį parką.
Moksleivių dar laukė paskutinė užduotis, kurioje ne teoriškai, o praktiškai teko įrodyti, kaip ruošiasi tapti tikrais savo darbo profesionalais. Kaimo turizmo darbuotojai serviravo stalus, viešbučių darbuotojai tvarkė ir puošė kambarius, smulkiojo verslo organizatoriai kompiuteriuose kūrė reklamos lankstinukus pasirinktai prekei.
Moksleivių darbų eigą akylai stebėjo komisijos nariai, pasižymėdami ir pagiriamuosius žodžius, ir pastabas. Praktinei užduočiai buvo skirta pusantros valandos, bet jaunuoliams tiek neprireikė, visi dirbo sparčiai, nors retkarčiais ir stabteldami bei susimąstydami.
Kokia užduotis kam teko, lėmė burtai. Salėje vienas po kito buvo padengti įvairioms progoms skirti stalai. Konkurso dalyviai rinkosi staltieses ir servetėles, indus, įrankius, į vazas merkė gėles, stalus papuošė maloniomis smulkmenomis.
Būsimosios viešbučių darbuotojos Viesiejų TVM viešbutyje tvarkė kambarius svečiams. Jauniems ir vyresnio amžiaus jaunavedžiams, tėvams su vaikais, įsimylėjėliams šv. Valentino dienos proga, vasarotojams.
Atliktus darbus teko pristatyti, paaiškinti, kodėl užduotis atlikta būtent taip, kodėl pasirinkti vieni daiktai, o atsisakyta kitų. Būsimosios viešbučių darbuotojos nurodydavo, kelių žvaigždučių viešbutyje ar kelių gandrų kaimo turizmo sodyboje gali būti jų sutvarkytas kambarys.
Komisija vertino ne tik estetinį vaizdą, o ir patį pristatymą, moksleivių aprangą, apavą. Konkurso dalyviams teko atsakyti ir į klausimus.
Kai komisija susumavo vertinimus, prasidėjo apdovanojimai.
Komisijos pirmininkė, dr. A. Astromskienė per konkurso uždarymą sakė pirmiausia norinti padėkoti moksleivių tėvams, kurie juos tokius puikius išaugino. Ji negailėjo gerų žodžių ir pedagogams, mielų linkėjimų moksleiviams.
Veisiejų TVM direktorius S. Saladinskas įteikė po Padėkos raštą kiekvienai mokymo įstaigai, kurios konkursui parengė moksleivius.
Dr. A. Astromskienė paskelbė 6 geriausius, kuriems teko garbė ir atsakomybė kovoti konkurso ,,Žemės vaikai 2012“ finale. Birželio 15 d. Daugų TVM profesijų konkursų nugalėtojai sieks ,,Žemės dukters“ ir ,,Žemės sūnaus“ titulų.
Veisiejuose laimė nusišypsojo 6 mergaitėms. Plungės technologijų ir verslo mokyklos auklėtinė Kristina Norbutaitė užėmė pirmąją vietą, ji apdovanota, ir kaip geriausiai pasirodžiusi kaimo turizmo organizavimo darbuotojų programoje. Antroji vieta atiteko Alytaus profesinio rengimo centro moksleivei Gintarei Zubravičiūtei, kuri buvo geriausia tarp smulkiojo verslo organizatorių. Dovilė Verseckaitė iš Utenos regioninio profesinio mokymo centro liko trečia, ji dar apdovanota kaip geriausiai pasirodžiusi viešbučio darbuotoja.
Kelialapius į konkurso ,,Žemės vaikai 2012“ finalą taip pat iškovojo Greta Kryžiokaitė iš Daugų TVM, Rūta Jelinskaitė iš Kauno maisto pramonės ir prekybos mokymo centro ir Lina Pusčiūtė iš Mažeikių politechnikos mokyklos Viekšnių skyriaus.
Įteikus apdovanojimus, nuaidėjus plojimams renginio šeimininkai svečiams dovanojo žaismingą ir humoristinį koncertą.
Birželio viduryje ,,Žemės vaikai“ vėl suvažiuos į Dzūkiją, kur jų lauks ežerų supami jaukūs Daugai ir ant kalvelės įsikūrusi Daugų TVM, šiam konkursui ir vėl svetingai atversianti duris.