Su kovo 8-ąja, mielos Moterys! Istorijos faktai

Sveikiname Jus, Moterys su Jūsų diena, lai niekada nepritrūksta Jums energijos ir žavesio, bet svarbiausia visada būkite mylimos ir mylinčios!
O iš tikrųjų, tai kaip gi ši diena atsirado? Iš istorijos:
Tarptautinė moters diena, kovo 8-oji, kai kuriose šalyse (NVS ir kitose) yra valstybinė šventė. Lietuvoje kovo 8-oji – atmintina diena, švenčiama kaip Tarptautinė moterų solidarumo diena.[1] Nuo 1975 m. Tarptautinė moters diena švenčiama Jungtinių Tautų Organizacijos iniciatyva.
Idėja švęsti Tarptautinę moters dieną kilo XIX–XX amžių sandūroje, kai spartus industrializacijos ir ekonomikos augimas lėmė masinius protestus prieš sunkias darbo sąlygas. Vienas pirmųjų tokių protestų įvyko 1857 m. kovo 8 d. Niujorko tekstilės fabrike, kur moterys reikalavo geresnių darbo sąlygų ir didesnių atlyginimų. Protestuotojas išvaikė policija.
Vėlesniais metais kovo 8 d. vykdavo įvairūs protestai, tarp jų ir vienas didžiausių – 1908 m., kai 15 000 moterų žygiavo Niujorko gatvėmis, reikalaudamos sutrumpintos darbo dienos, didesnio užmokesčio ir rinkimų teisės. Kitų metų vasario 28 d. JAV buvo paminėta pirmoji Tarptautinė moters diena.
1911 m. daugiau nei milijonas žmonių Austrijoje, Danijoje, Vokietijoje ir Šveicarijoje dalyvavo mitinguose už moterų teisę dirbti, balsuoti ir mokytis. Tais metais Tarptautinė moters diena buvo minima kovo 19 d.
Ši diena susijusi ir su tragišku įvykiu – 1911 m. kovo 25 d. Niujorko Triangle fabrike kilęs gaisras nusinešė daugiau nei 140 moterų, daugiausia italių ir žydžių emigrančių, gyvybių. Kilus gaisrui, moterys negalėjo evakuotis iš devinto pastato aukšto, nes durys buvo užrakintos siekiant užkirsti kelią neleistinoms pertraukoms. Šis įvykis atkreipė dėmesį į moterų darbo sąlygas ir paskatino darbo teisės reformas JAV.
1910 m. Kopenhagoje vykusioje tarptautinėje moterų konferencijoje aktyvi moterų teisių gynėja Klara Cetkin pasiūlė kasmet minėti Tarptautinę moters dieną kaip kovos už moterų teises simbolį. Pirmą kartą ši diena oficialiai paminėta 1911 m. Vokietijoje, Austrijoje, Danijoje ir Šveicarijoje.
Ypač daug dėmesio Tarptautinei moters dienai skirta Sovietų Sąjungoje. Po bolševikų revoliucijos feministinių pažiūrų Aleksandra Kolontaj įtikino Vladimirą Leniną paskelbti kovo 8-ąją valstybine švente. Sovietų Sąjungoje ši diena pabrėžė dirbančios moters herojiškumą, o vyrams tapo tradicija tą dieną teikti gėles moterims. Ši tradicija išliko iki šių dienų Rusijoje ir kai kuriose kitose šalyse. 1965 m. SSRS kovo 8 d. buvo paskelbta nedarbo diena.