Susitikimas su ,,Misija Sibiras‘18’’ dalyviu Domu Zenkevičiumi

 Susitikimas su ,,Misija Sibiras‘18’’ dalyviu Domu Zenkevičiumi

Lapkričio 20 dieną bibliotekininkės D. Kalasauskienės iniciatyva Krokialaukio gimnazijoje lankėsi „Misija Sibiras‘ 18“ dalyvis  Domas Zenkevičius. Jis gimnazistams papasakaojo apie  jau tryliktus metus vykdomą projektą ,,Misija Sibiras‘‘, kurio tikslas – sutvarkyti mūsų tautiečių trėmimų vietas, apleistas kapines, pastatyti atminimo simbolius – lietuviškomis kryždirbystės tradicijomis puoštus kryžius žuvusiems lietuviams Sibire, surasti ir pabendrauti su ten tebegyvenančiais tautiečiais ar jų atžalomis. 

Šiemet „Misija Sibiras’18“ vyko į Kazachstano Respubliką, kur tvarkė istorines vietas Karagandos, Balchašo bei Džezkazgano apylinkėse. Visos šios apylinkės telpa į vieną sąvoką – Karlagas, kuriame kalėjo tūkstančiai lietuvių politinių kalinių. Per 11 dienų ekspedicijos dalyviai aplankė 16 kapinių. Svečias pasakojo, kad jos skyrėsi nuo tų, kurios yra lankomos Sibire, nes  čia teko ieškoti pavienių lietuvių kapų bendrose miestų kapinėse. Dauguma pavardžių buvo užrašytos kirilica, o tai buvo iššūkis ne vienam ekspedicijos dalyviui. Pavyko inventorizuoti ir sutvarkyti beveik 200 lietuvių kapų, išsibarsčiusių po visą Kazachstaną, pastatyti net 6 kryžius. Dar ar vienas svarbus ekspedicijos tikslas buvo atrasti Kazachstane tebegyvenančių lietuvių, nes būtent jie yra gyvieji istorijos liudytojai. Ekspedicijos komandai pavyko susitikti su Lietuvos garbės konsulu Kazachstane, kuris sutiko padėti komandai įsikurti Karagandoje, pasisekė surasti keletą politinių kalinių anūkų bei proanūkių ir susitikti su Vladu Račkaičiu, kuris save vadina vieninteliu lietuviu dar likusiu Džezkazgane. 

Gimnazistus ypač sujaudino jautrus ekspedicijos dalyvio pasakojimas apie Mamočkino kapines, kuriose palaidoti neišgyvenę politinių kalinių kūdikiai. 

Atsakydamas į gimnazistų klausimus apie tai,  kaip galima patekti į ekspedicijas, svečias pabrėžė, kad ekspedicijoje fizinė jėga, ištvermė  nėra pats svarbiausias dalykas. ,,Svarbiausia – didžiulė motyvacija ir didžiulis pasiryžimas siekti savo tikslo“, – teigė Domas Zenkevičius.

Tai buvo puiki pilietiškumo ir patriotizmo pamoka. Galbūt jauno ekspedicijos dalyvio – gimnazisto – jautrus pasakojimas apie ekspedicijos patirtis paskatins ne vieną mokinį išdrįsti dalyvauti projekto „Misiją Sibiras‘19″ atrankoje ir prisidėti prie savo krašto istorinės atminties išsaugojimo bei puoselėjimo.

Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos

Krokialaukio filialo vyresn. bibliotekininkė

Daiva Kalasauskienė


Naujienos iš interneto

Rašyti komentarą

Daugiau straipsnių