Vaiko teisių gynėjų komentaras dėl Klaipėdoje mirusio kūdikio

 Vaiko teisių gynėjų komentaras dėl Klaipėdoje mirusio kūdikio

Šiandien vakare Kauno klinikose užgeso kelias paras atkakliai už teisę gyventi kovojusio kūdikio gyvybė. Vaiko teisių gynėjai dalijasi skausmu kartu su sukrėsta ir liūdinčia visuomene ir reiškia užuojautą.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovė Ilma Skuodienė sako, kad šias dienas visi gyvenome viltimi. Įvykis Klaipėdoje, kai pro balkoną buvo išmestas 5 mėnesių kūdikis, tikriausiai labai asmeniškai palietė kiekvieną iš mūsų.

„Kiekvienas įvykis, kuris pareikalauja bent vieno vaiko gyvybės yra didelė netektis Lietuvai. Tad mūsų visų – vaiko teisių gynėjų, specialistų, dirbančių vaiko gerovės srityje, mokytojų, gydytojų, pačių šeimų, auginančių vaikus, tiek pačios visuomenės – svarbi užduotis ir atsakomybė būti sąmoningiems, empatiškiems, ieškantiems ir priimantiems pagalbą bei siekiantiems pokyčio, kuris prasideda nuo kiekvieno iš mūsų. Nes kiekvienas vaikas turi teisę augti saugus, be baimės ir smurto, tuo labiau jis turi teisę gyventi“, – sako I. Skuodienė.

Šiuo metu vaiko teisių gynėjai dalyvauja ministerijos sudarytoje darbo grupėje, kuri analizuoja įvykio aplinkybes. Šis sukrečiantis įvykis skatina ieškoti papildomų sprendimų ir priemonių, kurios didintų smurto atpažįstamumą bei visuomenės įsitraukimą pranešti apie pastebėtus neramumus, taip pat leistų specialistams pasiekti sunkumų turinčius žmones ir suteikti jiems savalaikę pagalbą.

Dirbant su šeimomis, ypatingai svarbu gebėti identifikuoti priklausomybės simptomus, jų įtaką žmogaus elgesiui, šeimos gerovei, teikti intensyvią pagalbą šeimai, vaikams, taikyti motyvavimo technikas, nukreipti šeimos narius paslaugoms. Ypatingai skaudu, kai alkoholį, narkotikus ar kitas priklausomybę sukeliančias medžiagas vartojantys suaugusieji apleidžia savo vaikus, prieš juos smurtauja. Jeigu šeimoje yra priklausomas žmogus, pagalba reikalinga visai šeimai, kad ji galėtų sveikti kartu.

Kita vertus, matome pokytį visuomenėje, tai liudija kasmet didėjantis gaunamų pranešimų apie vaiko teisių pažeidimus skaičius. 2022 m. vaiko teisių gynėjai sulaukė daugiau nei 45 tūkst. pranešimų dėl galimai pažeistų vaiko teisių, o besibaigiant 2023 m. skaičiuojama, kad jau sulaukta beveik 50 tūkst. pranešimų.

Kasmet augantis gaunamų pranešimų skaičius rodo besikeičiančias visuomenės nuostatas ir, kad pagalbą priimti darosi vis drąsiau. 

„Mūsų turimais duomenimis, praėjusiais metais beveik 3 tūkstančiai vaikų patyrė įvairaus pobūdžio smurtą – fizinį, psichologinį, seksualinį ar nepriežiūrą, o smurtą prieš juos daugiausiai panaudojo artimiausioje aplinkoje esantys žmonės. Šiemet nuo smurto nukentėjusių vaikų skaičius yra dar didesnis. Tad turime ir toliau galvoti apie būdus, kaip keisti mūsų visų nuostatas skleidžiant žinią, jog smurtas nėra normalu, kad bet koks patirtas smurtas ilgam palieka gilią žymę vaiko asmenybėje, jo savivertėje. Kiekvienas iš mūsų turėtume gilinti smurto atpažinimo ir identifikavimo žinias, o pastebėjus galimus smurto signalus – nelikti abejingiems ir ieškoti pagalbos“, – sako I. Skuodienė.

Vaiko teisių gynėjai dar kartą kviečia visuomenę būti dėmesinga kiekvienam šalia esančiam vaikui ir pastebėjus ženklus, kad jam nesaugu ar reikia pagalbos – pranešti vaiko teisių gynėjams.

Naujienos iš interneto

Rašyti komentarą

Daugiau straipsnių