Būstų nuoma studentams: kas privalo atlyginti padarytą žalą turtui?

 Būstų nuoma studentams: kas privalo atlyginti padarytą žalą turtui?

Netrukus prasidėsiantis rugsėjis ir nauji mokslo metai kaskart pagyvina šalies didžiųjų miestų būstų nuomos rinkas – jas užplūsta studentai. Tačiau tiek butus nuomojantis, tiek ir nuomojant visada tikėtini įvairūs iššūkiai ar nelaimingi įvykiai. Specialistai skaičiuoja, kad būsto užliejimas vandeniu yra viena dažniausių situacijų, dėl kurių patirti nuostoliai gali sukelti ginčus. Tad kaip to išvengti?

Ramybę užtikrina prevencija

Anot ERGO Turto ir specialiųjų rizikų žalų administravimo skyriaus vadovės Margaritos Čebelienės, vanduo būstą užlieja dėl skirtingų aplinkybių. Tačiau, jos teigimu, dažnu atveju tokių situacijų kaltininkai – prakiurę vamzdžiai, trūkusios skalbimo mašinos žarnelės ar kiti santechniniai gedimai. Tuomet, įvykus šiai žalai, neretai tiek būstą išnuomojusiai, tiek besinuomojančiai pusei tenka spręsti klausimą, kas atlygins patirtus nuostolius.

„Jei bute gyvenantis studentas jį užliejo vandeniu, o kartu ir kaimynus, ir įvykis nutiko ne dėl tyčinių nuomininko veiksmų, tuomet kaimynui atstovaujantys draudikai dėl žalos atlyginimo kreipsis į būsto savininką. Nuostoliai gali būti išieškomi ir iš nuomininkų, tačiau tokia praktika – ypač reta – tai priklauso nuo nuomos sutarties sąlygų“, – pastebi M. Čebelienė.    

Šias galimas rizikas privalu įvertinti ir joms pasiruošti. „Abiem pusėms būtina aptarti rizikas dar prieš pasirašant ilgalaikės nuomos sutartį. Ginčų, konfliktų ir papildomų rūpesčių galima išvengti nuomotojo bei nuomininko pareigas ir atsakomybes apibrėžiant  aiškiai ir nedviprasmiškai“, – teigia M. Čebelienė.

Pataria neslėpti įvykių

Draudimo ekspertė rekomenduoja nuomotojo paklausti, ar nuomos objektas yra pirktas su paskola. Jei NT savininkas jį įsigijo tokiu būdu ir vis dar moka įmokas, būstas bus apdraustas, nes tai padaryti įpareigoja bankai.

„Įvykus nelaimei svarbu jos neslėpti, apie įvykį iškart pranešti būsto savininkui. Mat žalos nuslėpimas arba bandymas nuostolius sutvarkyti patiems gali lemti dar didesnes finansines išlaidas“, – pažymi M. Čebelienė.

Anot specialistės, studentams taip pat verta susipažinti su virš ir apačioje nuomojamo būsto gyvenančiais kaimynais, apsikeisti kontaktais. Tuomet, išsiliejus vandeniui ar įvykus kitai nelaimei, galima reaguoti greičiau, iškart pranešti apie incidentą, paprašyti pagalbos.

Namų darbai būstų savininkams

Būstų savininkams tinkamai pasiruošti nuomoti būstą, pasak M. Čebelienės, taip pat svarbu. Rekomenduojama įsitikinti, kad namuose esančios santechnikos, įrenginių ir vamzdynų būklė yra gera.

„Nuomos sutartyje rekomenduoju užfiksuoti, kokius daiktus perleidžiate studentams. Juos nufotografuoti, nurodyti baldų, buitinės technikos vertę, aprašyti būklę, trūkumus bei defektus, pastebėtus dar iki nuomos sutarties sudarymo. Atlikę šiuos namų darbus, turėsite pagrindą galimų vėlesnių nesutarimų ar ginčų sprendimui“, – teigia draudimo ekspertė.

Visos šios priemonės, anot jos, leidžia nuomos sutartį sudaryti ramiau bei sklandžiau bendrauti su studentais, tačiau didžiausius rūpesčius visgi išsprendžia būsto draudimas.

„Mūsų patirtis rodo – buto užliejimas sukelia nemenkus ne tik emocinius, bet ir finansinius iššūkius. Tačiau gyventojų turto draudimu apsidraudę gyventojai gali apsisaugoti nuo nenumatytų išlaidų, nes žalas draudimo įmonė kompensuoja tiek būstų savininkams, tiek ir kaimynams“, – reziumuoja M. Čebelienė.

BNS informacija

Naujienos iš interneto

Rašyti komentarą

Daugiau straipsnių