Politiniai nesutarimai – antrame plane: 4 proc. BVP gynybai palaiko kone visų politinių partijų rėmėjai

 Politiniai nesutarimai – antrame plane: 4 proc. BVP gynybai palaiko kone visų politinių partijų rėmėjai

Andrius Romanovskis, Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentas, iniciatyvos „4 procentai“ valdybos narys

Dauguma visų pagrindinių Lietuvos politinių partijų rėmėjų palaiko tikslą Lietuvos gynybos finansavimui skirti 4 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Didžiausią palaikymą šiam tikslui išreiškė valdančiųjų partijų – TS-LKD, Liberalų sąjūdžio bei Laisvės partijos – rinkėjai, rodo iniciatyvos „4 procentai“ užsakymu šių metų balandį atlikta Lietuvos gyventojų apklausa.

Lietuvos gyventojų apklausą internetu 2024 m. balandžio 3–11 d. iniciatyvos „4 procentai“ užsakymu atliko rinkos tyrimų ir visuomenės nuomonės bendrovė „Norstat LT“. Apklausoje dalyvavo 1000 18–74 m. amžiaus šalies gyventojų, atrinktų pagal demografines Lietuvos gyventojų sudėties proporcijas.

Valdančiųjų rinkėjai vieningai palaiko didesnį gynybos finansavimą

Apklausos duomenimis, 57 proc. Lietuvos gyventojų sutinka, kad Lietuva skirtų 4 proc. nuo BVP gynybai. Dar didesnė dalis – 66 proc. – apklaustųjų nori, kad politikai kuo greičiau susitartų dėl gynybos finansavimo.

Ryškiausiu palaikymu krašto gynybos stiprinimui išsiskiria Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) rinkėjai. 4 proc. BVP gynybai tikslą palaiko net 89 proc. šios partijos rinkėjų. Net 98 proc. TS-LKD elektorato sutinka, kad politikai turėtų kuo greičiau susitarti dėl didesnio gynybos finansavimo.

84 proc. Laisvės partijos ir 75 proc. Liberalų sąjūdžio (LRLS) rinkėjų palaiko tikslą skirti 4 proc. BVP gynybai. Šių partijų elektorato palaikymas kuo greitesniam politikų susitarimui dėl gynybos finansavimo yra dar didesnis -– atitinkamai 87 proc. ir 86 proc.

4 proc. BVP gynybai palaiko ir dauguma opozicinių partijų rinkėjų

Apklausos duomenimis, 57 proc. Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) rinkėjų pritaria 4 proc. BVP gynybai siekiui. 75 proc. šios partijos rinkėjų palaiko kuo greitesnį partijų susitarimą dėl didesnio gynybos finansavimo.

4 proc. tikslą taip pat palaiko 63 proc. Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ rinkėjų bei 33 proc. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos rinkėjų (LVŽS). Šių partijų elektorato palaikymas kuo greitesniam politikų susitarimui dėl gynybos finansavimo yra atitinkamai 69 proc. ir 49 proc.

Greitesnį partijų susitarimą dėl gynybos finansavimo ir tikslą skirti 4 proc. BVP krašto apsaugai tolygiai palaiko žmonės visoje Lietuvoje: tiek didžiuosiuose miestuose, tiek ir regionuose.

Kviečia politikus kuo greičiau papildyti Nacionalinį susitarimą dėl gynybos

Didelio visuomenės palaikymo dėl 4 proc. BVP gynybai sulaukusi peticija praėjusią savaitę perduota Lietuvos Prezidentui, Seimui ir Vyriausybei. Iš viso dokumentą elektroniniais parašais pasirašė daugiau nei 50 tūkst. gyventojų, tą jie padarė per rekordiškai trumpą laiką – vos 23 dienas. Iniciatyvos „4 procentai“ atstovų teigimu, kitas būtinas žingsnis – atnaujinti Nacionalinį politinių partijų susitarimą, papildant jį 4 proc. BVP gynybai skyrimu.

„Mūsų siekis – ilguoju laikotarpiu pasiekti bent 4 proc. BVP gynybos finansavimą, kur kas labiau atitinkantį šių dienų geopolitines realijas. Suprantame, kad pasiekti 4 proc. reikės ir laiko, ir papildomų sprendimų. Tačiau privalome šį siekį įtvirtinti peržiūrint politinių partijų Nacionalinį susitarimą dėl gynybos prioritetų. Aiškiai apklausose matome, kad už tai pasisako dauguma jų rinkėjų“, – sako Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentas, iniciatyvos „4 procentai“ valdybos narys Andrius Romanovskis.

Jo teigimu, kaimyninė Lenkija jau šiemet gynybai ketina skirti per 4 proc. BVP, o Estijos kariuomenės vadas kalba apie būtinybę išlaidas gynybai didinti iki 5 proc. BVP. Apie tai, kad Europa turi ryžtis šuoliui gynybos srityje kalba ir Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

Iniciatyvą „4 procentai“ inicijuoja asociacija „Unicorns Lithuania“, Lietuvos verslo konfederacija ir Lietuvos pramonininkų konfederacija. Palaikymą iniciatyvai išreiškė per pusšimtį didžiųjų Lietuvos verslų ir organizacijų.

Komunikacijos agentūros „Bosanova“ informacija

Naujienos iš interneto

1 Komentaras

  • jokia apklausa nabuvo vykdoma.Tikra melagystė.Klausi.as Ochmanui,sakė pastoviai skelbs kiek komplektų nupirko už suaukotus milijonus.Bet kaip nekeista iš pradžių apie kelis komplektus ir perduotus Ukrainai paskelbė,o paskui nutilo.Negi žurnalistams neįdomus šis rinkliavos ir pirkimo tęsinys.

Rašyti komentarą

Daugiau straipsnių