Reguliarios mankštos privalumai ilgalaikei sveikatai

 Reguliarios mankštos privalumai ilgalaikei sveikatai

Mankšta dažnai iškeliama dėl tiesioginės naudos: energijos pakilimo, geresnės nuotaikos ir pagerėjusios kūno motorikos. Tačiau ilgalaikė jos nauda sveikatai yra dar gilesnė ir platesnė.

Reguliarios fizinės veiklos įtraukimas į savo kasdienybę gali ne tik pakeisti bendrą jūsų savijautą, bet ir sumažinti lėtinių ligų riziką bei pagerinti gyvenimo kokybę senstant.

Reguliarios mankštos nauda fizinei sveikatai

Širdies sveikata

Vienas reikšmingiausių reguliarių pratimų privalumų – teigiamas poveikis širdies ir kraujagyslių sveikatai. Pratimai stiprina širdies raumenį, gerina kraujotaką, mažina kraujospūdį, mažina širdies ligų ir insulto riziką.

Padidėjęs cholesterolio kiekis: pratimai padeda padidinti didelio tankio lipoproteinų (DTL) arba „gerojo“ cholesterolio kiekį, tuo pačiu sumažinant mažo tankio lipoproteinų (MTL) arba „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje.

Sumažėjusi hipertenzija: fizinis aktyvumas skatina geresnį kraujagyslių lankstumą, o tai gali užkirsti kelią aukštam kraujospūdžiui, kuris yra pagrindinė širdies ligų priežastis, ir jį valdyti.

Svorio valdymas

Su amžiumi išlaikyti sveiką svorį tampa vis sunkiau dėl lėtesnės medžiagų apykaitos ir gyvenimo būdo pokyčių. Reguliarūs pratimai padeda subalansuoti energijos lygtį, deginti kalorijas ir išsaugoti raumenų masę.

Riebalų mažinimas: aerobinės veiklos, tokios kaip bėgimas, važiavimas dviračiu ar plaukimas, yra ypač veiksmingos norint sumažinti kūno riebalų masę.

Metabolinis stimuliavimas: jėgos treniruotės stiprina raumenis, o tai padidina medžiagų apykaitos greitį ramybės būsenoje ir padeda sudeginti daugiau kalorijų net ir ilsintis.

Kaulų ir sąnarių sveikata

Pratimai yra būtini norint išlaikyti tvirtus kaulus ir lanksčius sąnarius, ypač senstant.

Kaulų tankis: svorį laikantys pratimai, tokie kaip vaikščiojimas, bėgiojimas ir pasipriešinimo treniruotės, skatina kaulų atsinaujinimą ir sumažina osteoporozės riziką.

Sąnarių palaikymas: reguliarus judėjimas sutepa sąnarius ir stiprina aplinkinius raumenis, todėl sumažėja artrito ir sąnarių skausmo rizika.

Diabeto prevencija ir valdymas

Pratimai gerina jautrumą insulinui ir padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje, mažina 2 tipo diabeto riziką ir padeda jį valdyti.

Gliukozės kontrolė: fizinis aktyvumas padidina organizmo gebėjimą efektyviai panaudoti gliukozę, sumažindamas cukraus kiekį kraujyje.

Svorio metimas: kadangi nutukimas – svarbus diabeto rizikos veiksnys, pratimai padeda išlaikyti sveiką svorį, kad būtų išvengta šios ligos.

Vėžio prevencija

Tyrimai rodo, kad reguliari mankšta gali sumažinti riziką susirgti tam tikromis vėžio rūšimis, įskaitant krūties, gaubtinės žarnos ir plaučių vėžį. Fizinis aktyvumas gerina imuninę funkciją, mažina uždegimą ir padeda reguliuoti hormonus, kurie gali turėti įtakos vėžio prevencijai.

Sustiprinta imuninė funkcija

Nuolatiniai pratimai palaiko stipresnę imuninę sistemą, skatindami sveiką kraujotaką, kuri leidžia imuninėms ląstelėms efektyviai keliauti po visą kūną. Laikui bėgant tai sumažina infekcijų ir lėtinių uždegiminių ligų riziką.

Reguliarios mankštos nauda psichinei sveikatai

Pagerėjusi nuotaika ir emocinis atsparumas

Pratimai skatina endorfinų – cheminių medžiagų, kurios pakelia nuotaiką ir mažina stresą, išsiskyrimą smegenyse. Šis natūralus karys padeda kovoti su depresijos ir nerimo simptomais.

Streso mažinimas: fizinis aktyvumas sumažina kortizolio, pagrindinio organizmo streso hormono, kiekį, skatina atsipalaidavimą ir emocinę pusiausvyrą.

Padidėjusi savivertė: fizinio pasirengimo tikslų pasiekimas, nors ir nedidelis, didina pasitikėjimą savimi ir augina savivertę.

Kognityvinė funkcija ir smegenų sveikata

Su amžiumi kognityvinis nuosmukis gali tampti nemenku rūpesčiu. Įrodyta, kad pratimai saugo smegenų sveikatą ir netgi sustiprina protinį aštrumą.

Neurogenezė: reguliari veikla skatina naujų neuronų augimą smegenyse, ypač hipokampe, kuris yra būtinas atminčiai ir mokymuisi.

Sumažėjusi demencijos rizika: ilgalaikiai pratimai sumažina Alzheimerio ligos ir kitų demencijos formų riziką, nes pagerina smegenų kraujotaką ir mažina uždegimą.

Aštresnis dėmesys: veikla, kurioje fizinės pastangos derinamos su protiniu darbu, pavyzdžiui, šokiai ar kovos menai, pagerina pažinimo lankstumą ir susikaupimą.

Geresnis miegas

Reguliarūs pratimai turi ilgalaikį poveikį miego kokybei, bei padeda reguliuoti miego ir pabudimo ciklą.

Greitesnis užmigimas: reguliariai sportuojantys žmonės daug greičiau užmiega.

Gilesnis miegas: pratimai skatina atkuriamąjį gilų miegą, kuris yra būtinas fiziniam ir protiniam atsigavimui.

Sumažėjusi nemiga: nuolatiniai aerobiniai pratimai laikui bėgant pagerina lėtinės nemigos simptomus.

Ilgaamžiškumas ir senėjimas

Jaunatviškos išvaizdos išlaikymas

Ne paslaptis, jog gaivią ir jaunatvišką išvaizdą norime išlaikyti kiek įmanoma ilgiau. Reaguliari mankšta derinama su masažu ir kitomis grožio procedūromis gali ženkliai prisidėti prie odos būklės gerinimo bei lėtesnio raukšlių atsiradimo skatinimo.

Mobilumas ir regeneracija: leisdami savo kūnui po treniruotės pasidžiaugti kokybišku masažu, ilgainiui pagerinsite sąnarių mobilumą, raumenų regeneraciją, bei sumažinsite nugaros skausmus.

Procedūros: suderinus reguliarą mankštą su limfodrenažinėmis, anticeliulitinėmis bei atpalaiduojančiomis procedūromis, paskatinamas ilgalaikis odos jaunatviškumo palaikymas bei sveikata. O tinkamus specialistus ir paslaugas lengvai rasite užsukę į Bookitnow svetainę.

Pailgėjusi gyvenimo trukmė

Tyrimai nuolat rodo, kad reguliariai sportuojantys žmonės gyvena ilgiau. Fizinis aktyvumas sumažina ankstyvos mirties riziką, nes sumažina sergamumą lėtinėmis ligomis, gerina psichinę sveikatą ir palaiko gerą funkcinę formą.

Sumažėjusi mirtingumo rizika: bent 150 minučių, vos 2,5 valandos, vidutinio sunkumo mankštos per savaitę yra siejama su optimaliu laiku, kuris paskatina žymiai mažesnę mirties nuo ligų rizika.

Ląstelių sveikata: nustatyta, kad mankšta sulėtina telomerų, apsauginių dangtelių chromosomų galuose, trumpėjimą, susijusią su senėjimu.

Nepriklausomybės išlaikymas vėlesniais metais

Pratimai išsaugo fizines funkcijas ir mobilumą, todėl vyresnio amžiaus žmonės gali ilgiau gyventi savarankiškai.

Pusiausvyra ir koordinacija: tokia veikla kaip joga, pilatesas ir tai chi padidina stabilumą ir sumažina kritimo riziką.

Raumenų jėga: treniruotės kovoja su su amžiumi susijusiu raumenų praradimu (sarkopenija), todėl vyresnio amžiaus žmonės gali lengviau atlikti kasdienes užduotis.

Lankstumas: tempimo pratimai palaiko sąnarių judesių diapazoną, mažina standumą ir pagerina bendrą judėjimą.

Socialinė ir psichologinė nauda

Stipresni socialiniai ryšiai

Pratimai dažnai apima grupinę veiklą ar užsiėmimus, sukuriant galimybes socialiai bendrauti. Tai skatina bendruomeniškumo ir priklausymo jausmą, kuris yra susijęs su geresne psichine sveikata ir sumažėjusiu vienišumo jausmu.

Didesnis produktyvumas ir kūrybiškumas

Ilgalaikiai mankštos įpročiai gerina energijos lygį ir protinį aiškumą, didina produktyvumą darbe ir lavina kūrybinius problemų sprendimo įgūdžius. Sveikesnis kūnas palaiko aštresnį protą.

Atsparumo ugdymas

Reguliariai mankštintis reikalinga disciplina ir įsipareigojimas dažnai perkeliamas į kitas gyvenimo sritis, skatinant atsparumą ir gebėjimą prisitaikyti susidūrus su iššūkiais.

Naujienos iš interneto

Rašyti komentarą

Daugiau straipsnių